Głębokie wiercenie – najlepsze sposoby optymalizacji
Głębokie wiercenie jest jednym z procesów należących do obróbki skrawaniem. Polega on na wykonywaniu otworów w różnego rodzaju materiałach. Dzięki cyfryzacji procesów na tym polu osiąga się dużą precyzję i wysoką jakość wykonania. Używanie maszyn CNC prowadzi do optymalizacji procesów w różnych działach przemysłu, gdzie tworzy się coraz bardziej skomplikowane projekty. Co jeszcze wpływa na polepszenie efektów wiercenia?
Co nazywa się głębokim wierceniem?
O głębokim otworze można mówić wtedy, gdy jego długość dziesięciokrotnie przekracza średnicę. Do wykonania tego typu otworów używa się obrabiarki, która pracuje różnymi technikami, w zależności od jej skonfigurowania. Jest ona w dużej mierze zależna od charakteru przedmiotu, w którym są wiercone głębokie otwory.
Aby zoptymalizować proces, należy użyć odpowiedniego chłodziwa. Najczęściej ma ono postać dedykowanego oleju, który w prawidłowy dla procesu sposób łamie wióry. Te z kolei na dalszych etapach wiercenia muszą być sprawnie usuwane. Obróbkę polegającą na wierceniu oraz odpowiednie frezy dostarczają firmy takie, jak MMC Hardmetal. Gwarancją wzorowego wykonania konkretnego projektu jest prawidłowe dopasowanie do niego maszyny oraz narzędzi pomocniczych. Tylko wtedy efekt skrawania będzie zadowalający.
Co jest ważne przy głębokim wierceniu?
W czasie wykonywania otworów głębokich istotne jest, aby zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Jedną z nich jest prostoliniowość otworu. Natomiast dokładność obróbki w dużej mierze zależy od wydajności maszyny, rodzaju obrabianej powierzchni oraz jakości frezów.
Na wydajność procesu wpływa natomiast trwałość narzędzia, które dzięki swej budowie ma z kolei wpływ na łamanie wiórów i odprowadzanie ich na zewnątrz. Bez tego procesu mogłoby dochodzić do zakleszczenia się wiertła i uszkodzenia obrabianej powierzchni.
Jaki wpływ na optymalizację procesu wiercenia mają frezy?
Głębokie wiercenia optymalizuje się za pomocą ciągłego udoskonalania narzędzi takich jak wiertła. Najczęściej używane są wiertła lufowe, jednoostrzowe lub dwuostrzowe. Do bardziej skomplikowanych projektów używa się wierteł rurowych, piórowych, krętych lub z wewnętrznym odprowadzaniem wiórów.
Producenci wierteł i frezów oferują takie narzędzia, które umożliwiają wykonanie głębokich i jednocześnie cienkich otworów. Spore zasługi w tym mają nowoczesne dwuostrzowe wiertła pełnowęglikowe z możliwością chłodzenia wewnętrznego.
Ponadto, aby zoptymalizować proces głębokiego wiercenia, należy zwrócić uwagę na stabilność i sztywność obrabiarki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana