Jak dbać o stan szpitalnej wentylacji?
Urządzenia wentylacyjne w placówkach szpitalnych mają zapewnić pacjentom i personelowi medycznemu czyste powietrze. Dzięki odpowiednio skonstruowanemu systemowi można skutecznie pozbyć się wielu czynników chorobotwórczych z atmosfery. Jest to szczególnie ważne dla osób zmagających się z różnymi schorzeniami – ma duże znaczenie dla wytworzenia odpowiedniego mikroklimatu, który sprzyja rekonwalescencji. Dowiedz się, jak zadbać o wentylację!
Regularny serwis wentylacji w szpitalu
Kompleksowy serwis wentylacji obejmuje kilka etapów. Odpowiednia kolejność oraz precyzja ich wykonania zwiększają szansę długotrwałego i sprawnego funkcjonowania systemu.
Pierwszą ważną czynnością jest dokładne oczyszczenie sztywnych kanałów wentylacyjnych i instalacji odprowadzania skroplin. Znajdują tu zastosowanie roboty czyszczące i napędy z giętkimi wałkami, zakończone szczotkami. Instalację tę trzeba dokładnie skontrolować i sprawdzić, pod względem przypisanej jej funkcji. Na ogół wymienia się również podczas takiego przeglądu filtry powietrza. W czyszczeniu stosuje się metodę odkurzania, parę wodną lub sprężone powietrze.
Proces oczyszczania wentylacji wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu oraz narzędzi. W wielu przypadkach stosuje się kamery inspekcyjne i urządzenia do pomiaru zawartości zanieczyszczeń. Serwisant dokonuje oceny stanu kanałów i ich ilości, a także rodzaju zaobserwowanych zanieczyszczeń. Te trzeba zawsze, dokładnie usunąć. Konieczna jest również dezynfekcja instalacji środkami bakteriobójczymi i grzybobójczymi. Etap ten musi być wykonany bardzo starannie.
Dlaczego czyszczenie wentylacji w szpitalu jest ważne?
Jak wskazują specjaliści firmy KOGA, sprawna wentylacja w szpitalu pozwala na zmniejszenie stężenia szkodliwych mikroorganizmów w poszczególnych pomieszczeniach. Z punktu widzenia optymalnych warunków higieniczno-sanitarnych jest to konieczne, by pacjenci nie byli narażeni na różnego rodzaju zakażenia.
Sprawna, czysta wentylacja jest sposobem na eliminację zanieczyszczeń emitowanych do powietrza z różnych powierzchni, ale również pochodzących z zewnątrz.
Niedostateczna wydolność wentylacji sprzyja gromadzeniu się oraz wzrostowi stężenia szkodliwych substancji. Niestosowanie się do surowych zasad reżimu sanitarnego może nieść ze sobą poważne konsekwencje, również dla personelu szpitala. Na zakażenia szczególnie narażone są osoby z niską odpornością immunologiczną. Zanieczyszczone powietrze może poważnie skomplikować proces leczenia oraz skutkować wtórnym zakażeniem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana