Jak dieta wpływa na stan uzębienia?
Dieta wpływa na wiele czynników: zdrową skórę i włosy, wagę, działanie narządów wewnętrznych i układów organizmu, stan uzębienia. Każdy z nas może pogorszyć wygląd zębów z powodu niewłaściwego sposobu odżywiania się lub naprawić - dzięki zabiegom i profilaktyce stomatologicznej, zbilansowanej diecie. Jak duży wpływ ma odżywianie na kondycję zębów?
Produkty, które szkodzą zębom
Najgorszym wrogiem uzębienia jest cukier – w każdej postaci. Jedzenie słodyczy to pierwszy krok do pogrążenia stanu swoich zębów. Twarde landrynki czy lizaki znajdują się dość długo w jamie ustnej, a zawarty w nich cukier oddziałuje na zęby, co doprowadza do namnażania bakterii wywołujących próchnicę. Słodzone napoje zmieniają poziom pH w ustach, w wyniku czego pojawiają się bakterie niszczące szkliwo. Ciągnące się cukierki (np. krówki) oblepiają zęby i szczeliny międzyzębowe, ingerując w strukturę zębów. Osoby, które jedzą dużo słodyczy, muszą poddawać się częstszej profilaktyce stomatologicznej.
Osoby, które chcą zadbać o stan swojego uzębienia, powinny także zrezygnować ze słonych przekąsek (chipsów, orzeszków ziemnych), alkoholu, kawy, czarnej herbaty, soków owocowych. Należy dawkować także liczbę spożytych owoców. Cytrusy zawierają kwasy rozpuszczające szkliwo. Orzechy mogą podrażnić dziąsła i zalegać w trudno dostępnych miejscach, a sól, znajdująca się w orzeszkach, wypłukuje wapń.
Co należy jeść, aby mieć zdrowe zęby?
Najważniejszym działaniem, poza zdrową dietą, są regularne wizyty u dentysty. Sprawdzoną przychodnią dentystyczną jest Klinika Stomatologiczna Platinum Dental z Bełchatowa.
Zbilansowana dieta jest bardzo ważna. Minerały i witaminy znacząco wpływają na stan wszystkich elementów organizmu, np. skóry, włosów. Silne zęby wymagają diety bogatej w produkty z wapniem, magnezem, witaminą D i molibdenem.
Najpierw warto zwrócić uwagę na twarde warzywa (seler, marchewka, kalarepa). Zawierają one dużą ilość błonnika, a także nie oblepiają zębów. Powinno się podawać je dzieciom, ponieważ kształtują prawidłowy zgryz u maluchów.
Wapń jest kolejnym istotnym minerałem budulcowym uzębienia. To trwały składnik wszystkich przetworów mlecznych. W razie jego niedoboru może dojść do próchnicy lub złamań zębów. Wśród witamin warto zwrócić uwagę na witaminę D (makrela, łosoś, jajka) lub E (oleje roślinne, żółtka jaj). Pierwsza reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową (zwiększa się poziom wchłonięcia wapnia), a druga wpływa dobrze na stan dziąseł.
W diecie nie może zabraknąć także zielonej herbaty, która zawiera optymalne ilości fluoru i polifenoli (substancji o działaniu antybakteryjnym).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana