Jak długo notariusze przechowują podpisane akty notarialne i co się z nimi później dzieje?
Notariusze zajmują się w głównej mierze sporządzaniem aktów notarialnych. Mogą być one na przykład związane z przeniesieniem własności nieruchomości. Po sporządzeniu aktu notariusz wydaje stronom czynności wypisy, a sam zobowiązany jest do przechowywania oryginały aktu notarialnego. Jak długo notariusze przechowują podpisane akty notarialne i co się z nimi później dzieje? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Przez jaki okres notariusze przechowują akty notarialne?
Jedną z czynności dokonywanych przez notariusza jest sporządzanie aktów notarialnych. Są one sporządzane w różnych sytuacjach wymaganych prawem. Przykładem może być tutaj sprzedaż mieszkania czy domu. Każde przeniesienie własności nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego pod rygorem nieważności.
Notariusz czuwa nad całym procesem sporządzania aktu. Przygotowuje jego treść, dokładnie sprawdza ją ze stanem faktycznym prezentowanym przez strony za pomocą dokumentów, następnie odczytuje stronom akt, aby miały one szansę się z nim zapoznać i zgłosić ewentualne uwagi. Podczas czytania wyjaśnia stronom także wątpliwe dla nich kwestie. Strony muszą być pewne tego, co podpisują. Po odczytaniu aktu i rozwianiu ewentualnych wątpliwości strony podpisują akt.
Oryginał aktu notarialnego jest przechowywany u notariusza. Strony otrzymują jedynie wypisy aktu. Dokumenty mają taką samą wagę jak oryginał. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o notariacie, notariusz zobowiązany jest do przechowywania aktu notarialnego przez 10 lat. Zamknięcie kancelarii przed upływem tego czasu jest równoznaczne ze skróceniem okresu przechowywania dokumentów.
W przypadku, gdy zgubimy wypis aktu notarialnego lub będziemy potrzebować dodatkowego egzemplarza, możemy udać się do kancelarii, w której sporządzany był akt, przez okres 10 lat. Jeśli jednak dopiero zamierzamy sporządzić akt notarialny i stoimy przed wyborem odpowiedniej kancelarii notarialnej, warto zapoznać się z ofertą Kancelarii Notarialnej Łukasza Górskiego w Warszawie.
Co dzieje się z aktem notarialnym po upłynięciu okresu przechowywania go w kancelarii?
Po upływie 10 lat, przez które notariusz jest zobowiązany do przechowywania aktu notarialnego w kancelarii, oryginał zostaje przekazany do Wydziału Ksiąg Wieczystych właściwego miejscowo Sądu Rejonowego. Jeśli więc akt notarialny został sporządzony w Warszawie, oryginał zostanie przekazany do właściwego Sądu Rejonowego w Warszawie. Dzięki temu istnieje możliwość, aby uzyskać kopię aktu notarialnego nawet w znacznie późniejszym terminie, na przykład po upływie 25 lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana