Jak powstają rogaliki?
W piekarniach możesz znaleźć rozmaite bułki, chleby i wyroby cukiernicze, takie jak chałki, ciasteczka, biszkopty czy rogaliki. Przy zakupie nikt jednak nie zastanawia się, w jaki sposób produkowane są te wypieki. Wszystkie z nich opierają się natomiast na starannie przygotowanych recepturach i metodach. Jak więc powstają różnego rodzaju rogaliki? W jaki sposób uzyskiwany jest ich charakterystyczny kształt? Odpowiadamy w artykule!
Przygotowanie ciasta na rogaliki
Pierwszym etapem produkcji rogalików, podobnie jak wszystkich innych wypieków, jest przygotowanie odpowiedniego ciasta. W zależności od rodzaju rogalika może być ono mniej lub bardziej słodkie, a także posiadać w swoim składzie rozmaite dodatki. Bardzo ważne jest, by gotowe do dalszej obróbki ciasto miało delikatną i jednolitą konsystencję, a więc było pozbawione grudek mąki. Nie może być ono również za gęste ani za rzadkie, aby można było z niego łatwo formować pożądany kształt rogalika przypominający podkowę lub półksiężyc. Na tym etapie przygotowywane są także ewentualne nadzienia lub polewy, którymi mogą być wzbogacone wypieki.
Podział ciasta na porcje i formowanie rogalików
Następnym krokiem jest podział przygotowanego ciasta na porcje o określonej masie i zawijanie kęsów, by uzyskały odpowiedni kształt. Bardzo istotne jest przy tym, by każda sztuka była jednakowa. Produkty gotowe do sprzedaży muszą mieć bowiem identyczną objętość. Ważne jest także, by rogaliki miały tę samą formę oraz były równe.
Ręczne wytwarzanie rogalików jest jednak długotrwałe i może skutkować niejednolitym kształtem wypieków. Dlatego w tym celu z pomocą przychodzą nowoczesne rogalikarki. Są to urządzenia, które automatycznie formują kęsy ciasta i zawijają je na kształt rogalików, nadając im estetycznego, powtarzalnego wyglądu. Co istotne, można zmieniać ich ustawienia, by odpowiednio dostosować m.in. ilość zwojów oraz grubość rogali.
Pieczenie
Ostatnim etapem podczas produkcji rogalików jest oczywiście ich pieczenie. Powinny być one wypiekane w odpowiedniej temperaturze przez określoną ilość czasu, by były rumiane i lekko chrupiące z wierzchu, a jednocześnie mięciutkie w środku. Szeroki wybór nowoczesnych pieców i innych urządzeń piekarniczych znajdziesz w ofercie renomowanych firm, takich jak Guz Technika Piekarnicza.
Wykorzystując takie maszyny w codziennej pracy piekarni, nie tylko przyspieszysz produkcję wypieków, ale też sprawisz, że będą one miały piękny, powtarzalny kształt oraz pyszny smak. Dostępne sprzęty cechują się szerokimi możliwościami zmiany parametrów, a także dostosowywania ich pracy do konkretnych produktów. Dzięki temu produkcja rogalików i innych wypieków będzie bardzo sprawna i wygodna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana