Jak powstaje pellet?
Każdy, kto kupuje piec do swojego domu, ma do wyboru używanie różnych rodzajów paliwa. Tak się składa, że pellet drzewny jest ostatnio najlepszą alternatywą dla węgla, ekogroszku, oleju opałowego czy gazu. Użytkownicy pieców opałowych chętnie wybierają pellet również ze względu na unijny nakaz redukowania gazów cieplarnianych. Jakie zalety ma pellet? Z czego i w jaki sposób się go produkuje?
Początkowe rozdrabnianie surowca na pellet
Do produkcji pelletu używa się odpadów ze stolarki i tartaków. Są to najczęściej trociny. Jednak, żeby nadawały się one na pellet, muszą być rozdrobnione na niewielkie frakcje. To sprzyja dokładnemu ich wysuszeniu. Takie rozdrobnione trociny nie mogą mieć w sobie żadnych zanieczyszczeń chemicznych czy mineralnych.
Do rozdrabniania służą specjalne maszyny, jak rozdrabniarki poziome i pionowe, rębaki przemysłowe czy kruszarki i młyny. Znajdują się one w wyposażeniu takich firm, jak BODEK, których jednym z profili działalności jest produkcja pelletu. Jeżeli jednak te urządzenia nie są w stanie wytworzyć surowca spełniającego normy jakościowe, to używa się bardziej zaawansowanych technologicznie maszyn. Są to na przykład młyny młotkowe i wiórkarki nożowe, które potrafią rozdrobnić materiał na jeszcze drobniejsze frakcje.
Segregacja i oczyszczanie surowca
Następnym etapem produkcji jest segregacja i oczyszczanie półproduktu, które przeprowadza się za pomocą takich maszyn, jak specjalne kombajny. Wtedy następuje wyodrębnianie i usuwanie wszelkich zanieczyszczeń mineralnych oraz drobinek metali, które wyłapuje się z użyciem specjalnych magnetyzerów. Segregacja frakcji według wielkości odbywa się za pomocą przesiewaczy.
W odpowiednio przygotowanej suszarni surowiec poddaje się suszeniu. Musi on mieć maksimum 8% wilgotności. Ten efekt osiąga się przez podgrzewanie masy do odpowiedniej temperatury, która sprawia, że wilgoć z surowca odparowuje.
Granulacja ostatnim etapem produkcji pelletu
Produkcja pelletu kończy się granulowaniem wysuszonego surowca. Do tego używany jest granulator, który zaopatrzony jest w sito. Przez nie na ostatnim etapie przetłaczana jest masa. Praca granulatora w bezpośredni sposób wpływa na jakość efektu końcowego. To samo można powiedzieć o naciskach matrycy, która musi być ściśle dostosowana do rodzaju materiału na pellet. Aby granulki się zlepiały, powinna być również dodana substancja zlepiająca.
Powstałe granulki w końcowym etapie muszą być schłodzone, przesiane i zapakowane w worki. W takiej postaci są one przeznaczone do dystrybucji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana