Ile można zaoszczędzić dzięki budowie studni głębinowej?
Woda jest jednym z najważniejszych zasobów, które znajdują się na naszej planecie. Z roku na rok coraz więcej osób się o tym przekonuje, czasami w dość dotkliwy sposób. Dlatego wielu inwestorów pragnie zapewnić sobie stały dostęp do wody odpornej na zanieczyszczenia powierzchniowe. Takim rozwiązaniem jest budowa odpowiedniej studni głębinowej.
Korzyści z budowy studni głębinowej
Wiele osób zadaje sobie pytanie na etapie planowania budowy domu, czy lepszym rozwiązaniem jest podłączenie obiektu do sieci wodociągowej, czy budowa prywatnej studni głębinowej. Opłacalność tego przedsięwzięcia jest w dużym stopniu uzależniona od tego, w jaki sposób woda będzie wykorzystywana w obrębie danego gospodarstwa domowego.
Korzystanie z wody wodociągowej do podstawowych czynności związanych z utrzymaniem czystości, gotowania i picia jest dobrym pomysłem. Oczywiście pod warunkiem, że działka, na której znajduje się dom, ma możliwość podłączenia do takiej instalacji. Koszty zaczynają się znacznie zwiększać w momencie, gdy woda wykorzystywana jest również np. do podlewania przydomowego ogrodu.
Wybudowanie studni głębinowej warto również przemyśleć w miejscach, gdzie dochodzi do okresowych braków wody. Jest to problem szczególnie często występujący na terenie ogrodów działkowych, gdzie problemy z instalacjami prowadzą do przerw w dostawie wody. Dodatkowo w takich miejscach często jest wysokie zapotrzebowanie na nią, ponieważ jest używana do podlewania roślin. W takich przypadkach budowa studni głębinowej jest jedynym gwarantem stałego dostępu do wody.
Budową studni głębinowych zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak studnie wiercone Zakopane.
Koszty związane ze studnią głębinową
Studnie głębinowe to przede wszystkim inwestycja, która potrafi w bardzo krótkim czasie się zwrócić. Sama budowa to koszt jednorazowy, który w dużej mierze uzależniony jest wybranego rodzaju studni oraz właściwości gruntu, w którym prowadzone będą odwierty.
Samo użytkowanie wody ze studni głębinowej to koszt około 20 gr za 1 m3. Jest to diametralna różnica względem wykorzystania wody wodociągowej, która wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty za budowę przyłącza, zgody sąsiadów na przekopanie rurociągów i w efekcie kosztów w okolicach 5-8 zł za 1 m3.
Sprawia to, że coraz więcej osób decyduje się na budowę studni głębinowych, ponieważ podwyżki cen wody są nieuniknione, a co za tym idzie, lepiej się na nie przygotować i mieć dodatkowe źródło wody użytkowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana