Jak prawidłowo kłaść glazurę?
Glazura przyczynia się do poprawy walorów estetycznych wielu pomieszczeń. Ze względu na łatwość czyszczenia, a także odporność na działanie wilgoci stosowana jest przede wszystkim w przypadku kuchni i łazienek. Jej położeniem jest jednym z ważnych procesów, które towarzyszą pracom związanych z wykańczaniem wnętrz. Dobrze położona glazura będzie nie tylko estetyczna, ale także niezwykle trwała. Co warto wiedzieć na temat kładzenia glazury?
Jak kłaść glazurę? Krok po kroku
Podstawą skutecznego prowadzenia prac jest odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim należy zaznaczyć powierzchnię, na której kładziona będzie glazura, a następnie ją zmierzyć. Na tej podstawie możliwe jest wyliczenie, ile płytek będzie nam potrzebne. Warto się zawczasu zabezpieczyć i zakupić 10%-20% materiału więcej niż potrzebujemy. Dodatkowe płytki przydadzą się w przypadku, gdy któryś z elementów pęknie w trakcie prac. Dobrze jest też wyposażyć się w specjalny gumowy młotek.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie powierzchni, na której kładzione będą płytki. Musi ona zostać wyrównana oraz oczyszczona. Po wyschnięciu powierzchni można przejść do prac związanych z kładzeniem materiałów wykończeniowych.
W pierwszej kolejności należy na płaszczyźnie rozprowadzić klej. Najlepiej do tego zadania nada się szpachla zębata. Niezwykle ważne jest, by warstwa kleju miała identyczną grubość na całej powierzchni. Nie warto natomiast pokrywać klejem zbyt dużej powierzchni, ponieważ zaschnie on, zanim zdążymy pokryć powierzchnię płytkami.
Płytki na ścianach układa się od góry do dołu (chyba że układamy aż do sufitu, wtedy kolejność jest odwrotna). Płytkę przed dociśnięciem do ściany trzeba pokryć klejem. Warto stosować krzyżyki dystansowe, ponieważ znacznie ułatwią one równe układanie glazury. Płytki należy mocno dociskać do ściany. W razie powstawania nierówności można posłużyć się specjalnym gumowym młotkiem.
Sprzedażą materiałów budowlanych i świadczeniem usług budowlanych zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak GUT-BUD z Podolszyna.
Co warto wiedzieć o fugowaniu glazury?
Fugowanie glazury pozwala na jej efektowne wykończenie, a także zabezpiecza spoiny przed dostawaniem się zabrudzeń oraz wilgoci. Proces ten można zacząć dopiero w momencie, gdy klej zaschnie i zwiążę. Ważne jest, by dobrać fugę do zastosowanego kleju – to znaczy: jeśli używaliśmy kleju elastycznego, to powinniśmy wykorzystać fugę elastyczną.
Do fugowania przyda się paca gumowa. Fugę należy nakładać energicznymi kolistymi ruchami. Z płytek można ściągnąć ją ścierką lub gąbką. Jeśli zacznie wiązać, wtedy można ją usunąć letnią wodą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana