Jak prawidłowo korzystać z wałków malarskich?
Jednym z najwygodniejszych narzędzi do malowania powierzchni jest wałek malarski. Żeby praca była łatwa i szybka, należy wybrać jego odpowiedni rodzaj. Na tempo pracy wpływają też umiejętności osoby używającej sprzętu malarskiego. Żeby efekt był zadowalający, trzeba wiedzieć jak dobrać wałek do rodzaju farby oraz podłoża i jak właściwie go prowadzić po malowanej powierzchni.
Wybierz odpowiedni rodzaj wałka malarskiego
Rodzaj wałka powinien być dobrany do powierzchni i farby, którą będziesz malować. Ważna jest jego szerokość, ponieważ wpływa ona na tempo pracy. Duże powierzchnie, jak, np. ściany, czy sufit, wygodniej malować wałkiem szerokim, od 12 cm, natomiast narożniki i mniejsze elementy lepiej malować wałkiem o szerokości do 12 cm. Należy zwrócić też uwagę na długość runa. Wałki z długim włosiem stosowane są przy chropowatych powierzchniach. Do tradycyjnych tynków używa się włosia średniej długości, a do całkiem gładkich powierzchni wystarczy krótkie runo. Materiał, którym pokryty jest wałek malarski, również ma wpływ na efekt Twojej pracy. Powinno się go dobierać do rodzaju farby, którą będziesz pokrywać powierzchnię. Wałki malarskie mogą być:
wełniane, welurowe, akrylowe- używane do lakierów i farb rozpuszczalnikowych;
gąbkowe- używane do farb olejnych;
sznurkowe- używane do farb lateksowych i dyspersyjnych;
z pluszu nylonowego, futra baraniego, mikrofibry- używane do farb wodorozcieńczalnych.
Jeżeli masz wątpliwości, jaki rodzaj wałka powinieneś wybrać, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów w sklepach z akcesoriami malarskimi. Taką pomoc można uzyskać na przykład u producenta artykułów malarskich i narzędzi Wysocki. Wtedy możesz mieć pewność, że będziesz używał właściwego sprzętu podczas malowania.
Jak prawidłowo prowadzić wałek?
Zanim przystąpisz do malowania trzeba odpowiednio przygotować wałek. Przede wszystkim należy pozbyć się luźnych elementów runa, aby nie pozostawiały śladów na malowanej powierzchni. Można to zrobić oklejając wałek taśmą i zrywając ją jednym, szybkim ruchem. Lub namoczyć go w wodzie i dokładnie wycisnąć. Następnie należy zanurzyć wałek w farbie, a jej nadmiar odcisnąć na kratce malarskiej. Podczas malowania, należy delikatnie prowadzić wałek. Nie powinno się go dociskać do powierzchni. Wałek najlepiej prowadzić z góry na dół. Żeby nie malować kilkukrotnie jednego miejsca, a także uniknąć smug należy zadbać o odpowiednią ilość farby. Stosowanie się do tych zasad pomoże Ci zaoszczędzić czas pracy, a jej efekty będą zadowalające.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana