Jak prawidłowo skalibrować detektor gazu?
Chcesz podnieść poziom bezpieczeństwa w swoim domu lub u bliskiej osoby? A może prowadzisz firmę i chcesz zadbać o komfort pracy swoich pracowników? Jednym z rozwiązań jest zamontowanie detektora gazu, który należy skalibrować. Kalibracja pozwala zachować urządzenie w dobrym stanie technicznym, dzięki czemu będzie reagować na zagrożenie gazowe. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, na czym polega ten proces. Sprawdź, jak tego dokonać!
Na czym polega kalibracja detektora gazu?
Kalibracja polega na korelacji czujności detektora gazu ze stężeniem gazu w powietrzu w celu wywołania jego reakcji na podwyższoną wartość, stosując syntetyczny azot. Dzięki temu możliwe jest porównanie odczytu detektora z realnym stężeniem gazu podczas ekspozycji urządzenia na jego źródło.
Dlaczego należy przeprowadzać kalibrację detektorów gazu?
Kalibracja ma szczególne znaczenie w sytuacji, kiedy urządzenie było stosowane w niekorzystnych warunkach, takich jak wysoka temperatura, wstrząsy i wilgotność lub w momencie, gdy dochodzi do zanieczyszczenia czujnika chemikaliami oraz na skutek ekstremalnie wysokiego stężenia gazu. Zdarza się, że wskazuje na błędną wartość lub zaniża dolną granicę wybuchowości (LEL).
Oprócz tego kalibracja detektorów gazów wskazana jest przez obowiązujące przepisy. Wysokiej jakości elektroniczne urządzenia pomiarowo-kontrolne oferuje dostawca wykrywaczy gazu Ak Serwis z Wołomina.
Jak przeprowadzana jest kalibracja detektora gazu?
Na początku należy sprawdzić drogę i natężenie przepływu, temperaturę, czułość krzyżową, ciśnienie, wilgotność, czas reakcji czujników na stosowane gazy, a także zapoznać się i uwzględnić inne wymagania, jakie wskazane są przez producenta detektora.
Sam proces kalibracji przebiega dwuetapowo. Pierwszy etap polega na zerowaniu urządzenia na świeżym powietrzu, przy zastosowaniu jego syntetycznej wersji lub azotu. Dąży się do tego, aby odczyt pomiaru urządzenia był równy z tym, którego można się spodziewać w czystym powietrzu.
Następnie detektor eksponowany jest na działanie gazu kalibrującego. Ma on w składzie te gazy, które mierzy czujnik. Odchylenia należy dostosować do prawidłowego pomiaru.
Inną możliwością jest kalibracja krzyżowa. Stosuje się inny typ gazu, a współczynnik wykorzystuje do uzyskania reakcji na ten docelowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana