Jak prawidłowo używać koncentratora tlenu?
Koncentratory tlenu należą do podstawowych urządzeń wykorzystywanych na oddziałach pulmonologicznych Jeśli pacjent z niewydolnością oddechową (np. w przebiegu POChP) po wypisaniu ze szpitala ma kontynuować tlenoterapię, niezbędny może okazać się zakup lub wypożyczenie takiego urządzenia medycznego do domu. Jak korzystać z koncentratora tlenu w DLT?
Ile godzin dziennie używać koncentratora tlenu?
Na tak postawione pytanie może odpowiedzieć wyłącznie lekarz prowadzący. Dzienny czas terapii oraz zakres przepływu są ustalane indywidualnie i różnią się w zależności od choroby oraz stanu pacjenta. U osób cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc najczęściej zaleca się natlenianie 12-15 godzin dziennie przy przepływie 2 l/min. Jeśli pacjent zachowuje przytomność, może otrzymywać tlen z koncentratora przez wąsy, które nie przeszkadzają w jedzeniu, piciu ani mówieniu. Stosowanie maski tlenowej jest wskazane w sytuacji, gdy nie mamy pewności, czy chory oddycha prawidłowo.
Oddychanie z pomocą koncentratora tlenu przez kilka do kilkunastu godzin dziennie wiąże się z ryzykiem wysuszenia śluzówek dróg oddechowych. Dlatego urządzenie warto wyposażyć w nawilżacz powietrza.
Obsługa koncentratora tlenu
Koncentrator tlenu jest łatwy w obsłudze. Po ustawieniu w wybranym miejscu (z daleka od źródła ciepła) aparat należy podłączyć do źródła zasilania, podłączyć dren tlenowy do portu wylotowego z urządzenia, włączyć koncentrator i ustawić wskazany przez lekarza przepływ tlenu. Następnie należy sprawdzić, czy tlen jest podawany (przykładając wąsy do skóry na ręce; w przypadku gdy przepływ jest mały może być niewyczuwalny na ręce – wtedy można włożyć dren do szklanki wypełnionej wodą, aby były widoczne wydostające się pęcherzyki powietrza). Jeśli koncentrator działa poprawnie, zakładamy choremu wąsy lub maskę tlenową. Pamiętajmy o prawidłowym ułożeniu drenu tlenowego – należy unikać skręcania i zaginania drenu, aby nie blokować przepływu tlenu. Dren nie powinien dotykać zimnych powierzchni, bo może to skutkować skraplaniem wody w drenie tlenowym.
Do nawilżania powietrza należy używać wody destylowanej lub – w warunkach domowych – przegotowanej i wystudzonej. Zbiornik na wodę należy codziennie myć delikatnym detergentem i wycierać do sucha ręcznikiem papierowym lub czystą ściereczką. Trzeba pamiętać również o regularnym czyszczeniu filtra pyłu grubego – przed ponownym założeniem musi być całkowicie suchy.
Każdy koncentrator tlenu z oferty sklepu i wypożyczalni sprzętu medycznego Medseven dostarczany jest wraz z instrukcją obsługi, z którą opiekun chorego powinien zapoznać się jeszcze przed pierwszym uruchomieniem urządzenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości klienci mogą kontaktować się z przedstawicielem firmy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana