Jak przebiega proces kasacji auta?
Utrzymanie auta w dobrym stanie technicznym bywa kosztowne. W przypadku starszych aut często okazuje się, że dokonywanie kolejnych napraw staje się nieopłacalne. W takim przypadku kierowcy często decydują się na przekazanie samochodu do kasacji, co niesie ze sobą niemałe korzyści dla środowiska, ale także dla samego kierowcy, jeżeli w jego aucie są sprawne części, które można sprzedać i wykorzystać ponownie.
Ocena stanu technicznego auta i czynności wstępne
Przebieg procesu złomowania może być zależny od wielu czynników, takich jak poziom zniszczenia auta np. w wyniku pożaru lub wypadku. Biorąc pod uwagę, z jak wielu czynników składa się ten proces, warto skorzystać z usług stacji demontażu, która podejmie się zezłomowania samochodu, a także ma możliwość odebrać pojazd, jeżeli jest znacznie uszkodzony. Realizacji takich podejmuje się Skup Aut Gdańsk.
Kasacja auta rozpoczyna się od oceny sprawności technicznej pojazdu. Ma ona na celu określenie, które podzespoły nadają się do ponownego użycia i odsprzedaży. Następnym punktem jest wymontowanie oraz zabezpieczenie akumulatora. Na tym etapie usuwa się z auta również poduszki powietrzne. Z pojazdu należy także usunąć wszystkie płyny eksploatacyjne, hamulcowy, do spryskiwaczy, paliwo, oleje, a następnie umieścić je w osobnych zbiornikach i zabezpieczyć, aby nie przeniknęły one do środowiska.
Segregacja poszczególnych części
Przeprowadzenie kasacji wymaga segregacji części przeznaczonych do sprzedaży oraz elementów, które mogą być oddane do przetworzenia wtórnego. Złomowanie jest przeprowadzane z myślą o jak największym odzysku części, które mogą nadać się do ponownego użycia w innym pojeździe. Należy w takich sytuacjach pamiętać o podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Z samochodu odzyskuje się również części ze szkła, tworzyw sztucznych oraz metali takich jak ołów, miedź czy aluminium. Pozyskuje się także opony, które również stanowią surowiec wtórny.
Kwestie formalne związane z kasacją auta
Konieczność kasacji auta niesie za sobą także wymogi formalne. Aby można było ją przeprowadzić, należy posiadać dowód rejestracyjny auta, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne oraz potwierdzenie ostatniego ubezpieczenia. Punkt kasacji po zezłomowaniu auta unieważnia tablice oraz dokumenty samochodu, a następnie wystawia protokół kasacji, który stanowi podstawę do wyrejestrowania pojazdu oraz wypowiedzenia ubezpieczenia OC. Należy zrobić to w przeciągu 30 dni od otrzymania tego dokumentu, aby nie narazić się na konsekwencje prawne i finansowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana