Jak przebiega proces legalizacji pobytu?
W czasach rosnącej liczby cudzoziemców decydujących się na życie i pracę w Polsce, temat legalizacji pobytu jest niezwykle istotny. Proces ten, choć wydaje się skomplikowany, jest niezbędny do osiągnięcia legalnego statusu w naszym kraju. W niniejszym artykule omówimy, jak przebiega proces legalizacji pobytu w Polsce oraz jakie kroki musi podjąć obcokrajowiec, aby uzyskać jednolite zezwolenie na pobyt i pracę.
Składanie wniosku o zezwolenie
Pierwszym etapem w procesie legalizacji pobytu jest złożenie odpowiedniego wniosku o jednolite zezwolenie na pobyt i pracę. Wniosek ten należy złożyć osobiście w urzędzie wojewódzkim jeszcze przed upływem terminu legalnego pobytu. Warto podkreślić, że cudzoziemiec podczas składania wniosku zobowiązany jest do złożenia odcisku linii papilarnych, co uniemożliwia dostarczenie wniosku przez inną osobę. Przy jego wypełnianiu może jednak skorzystać z usługi legalizacji pobytu, oferowanej przez specjalistów. W trakcie tego etapu obcokrajowiec musi również uiścić opłatę skarbową oraz zapłacić za wydanie karty pobytu.
Wypełnienie i zgromadzenie wymaganych dokumentów
Kolejnym etapem w procesie legalizacji pobytu jest prawidłowe wypełnienie formularza wniosku oraz dołączenie do niego wymaganych dokumentów, w czym pomóc może firma oferująca doradztwo prawne i ekonomiczne MARKA LEGAL z Warszawy. Wśród nich znajdują się załącznik 1, którego wypełnia pracodawca powierzający wykonywanie pracy, cztery aktualne fotografie oraz kserokopia ważnego dokumentu podróży bądź innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.
W zależności od konkretnej sytuacji cudzoziemca, mogą być również wymagane dodatkowe dokumenty, takie jak informacja starosty o przeprowadzonym teście rynku, dokumenty potwierdzające zwolnienie z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę (np. Karta Polaka, dyplom z uczelni), dokument poświadczający zapewnienie miejsca zamieszkania czy świadectwo pracy od ostatniego pracodawcy. Ponadto, konieczne będzie przedłożenie dokumentów poświadczających źródło stabilnego dochodu oraz posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.
Rozpatrzenie wniosku i ewentualne wyjaśnienia
Podczas procesu legalizacji pobytu każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie przez urząd wojewódzki. W przypadku niejasności lub braków w dokumentacji, urząd może wezwać cudzoziemca i poprosić o przedłożenie stosownej dokumentacji uzupełniającej.
Otrzymanie zezwolenia
Gdy wszelkie formalności zostaną spełnione, wnioskodawca otrzyma jednolite zezwolenie na pobyt i pracę. Zezwolenie to wydawane jest na okres powyżej 3 miesięcy, jednak nie dłuższy niż 3 lata. Po upływie tego czasu obcokrajowiec może ubiegać się o kolejne zezwolenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana