Jak przebiega proces naprawy wtryskiwacza jednosprężynowego?
Wtryskiwacz jest tym komponentem auta, który odpowiada za dostarczanie paliwa do komór spalania. Jeśli ulegnie uszkodzeniu, pojazd mechaniczny nie będzie mógł zostać uruchomiony. Do jego najczęstszych usterek zalicza się zbyt niskie ciśnienie wtryskiwacza albo nieszczelność wtrysku. Jak powinien przebiegać proces jego naprawy? Dowiedz się więcej już teraz.
Objawy usterki wtryskiwacza jednosprężynowego
Jak wyjaśniają specjaliści z firmy TURBO INJECTOR, która zajmuje się kompleksowymi naprawami wtryskiwaczy jednosprężynowych oraz dwusprężynowych, do najczęściej zaliczanych objawów, które mogą świadczyć o awarii wtrysków, zalicza się czarny albo niebieski dym wydobywający się gęsto z rury wydechowej, nadmierne spalanie paliwa oraz oczywiście problem z rozruchem auta. Właściciel pojazdu nie powinien bagatelizować takich symptomów, ponieważ brak regeneracji, naprawy czy wymiany wtryskiwaczy może mieć przykre następstwa i wiązać się z wysokimi kosztami zakupu nowych podzespołów.
Naprawa wtryskiwacza jednosprężynowego
O metodzie naprawy wtryskiwacza może decydować jedynie specjalista, po wykonaniu uprzedniej diagnostyki awarii. Tylko w skrajnych przypadkach konieczna jest wymiana całej części, znacznie częściej wystarczy zamontować nowe oringi albo końcówki wtryskiwaczy.
W pierwszej kolejności fachowiec powinien skupić się na działaniach regeneracyjnych wtryskiwaczy, ich czyszczeniu oraz testowaniu. Tylko w ten sposób możliwe jest wskazanie rzeczywistej usterki, a później jej naprawy.
Coraz częściej w pojazdach mechanicznych stosowane są układy wtrysku elektrohydraulicznego HEUi. Do ich diagnostyki wykorzystuje się nowoczesną maszynę Toledo HEUi Master, która sprawdza działanie wtryskiwaczy różnego typu. Rozszerzone testy pozwalają zaś szybko i trafnie zlokalizować usterkę i jej rodzaj oraz podjąć konieczne działania naprawcze. Wykorzystanie technologii HEUi pozwala również generować oszczędności finansowe z tytułu napraw, ponieważ maszyna diagnostyczna i rozszerzone testy typu FERD z doskonałą precyzją wskazują konkretne wady.
Etapy procesu naprawy wtryskiwacza jednosprężynowego
Praca naprawcza rozpoczyna się od weryfikacji wtryskiwacza specjalnym próbnikiem, dopiero później z auta wymontowane zostają poszczególne podzespoły i następuje proces ich analizy. Jest ona coraz częściej przeprowadzana poprzez wykorzystanie nowoczesnych urządzeń komputerowych. Dzięki nim udaje się sprawdzić szczelność wtryskiwacza, dokonać pomiaru ciśnienia czy wykonać badanie kształtu strugi rozpylania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana