Jak przebiega proces tłoczenia oleju?
Olej jest jednym z produktów, którego nie może zabraknąć w żadnej kuchni. Zdrowe tłuszcze są podstawą dobrze zbilansowanej diety, dlatego warto je świadomie wybierać. Najzdrowszym rozwiązaniem jest używanie olejów tłoczonych na zimno. Nie każdy jednak zastanawiał się, jak przebiega proces tłoczenia i co tak właściwie oznacza, że olej jest tłoczony na zimno. Co warto wiedzieć na ten temat?
Wybór i przygotowanie surowca do tłoczenia oleju
Pierwszym krokiem, jeśli chodzi o proces tłoczenia olejów na zimno, jest oczywiście wybór odpowiednich surowców. Bardzo ważne jest, aby dobrze wyselekcjonować nasiona rośliny, z której będzie przygotowywany produkt. Kluczowy jest dobór odpowiedniej odmiany nasion, które charakteryzują się jednorodnością, brakiem uszkodzeń i czystością. Ważne jest też, aby zebrać nasiona w odpowiednim momencie i magazynować je w odpowiednich dla konkretnej odmiany warunkach.
Tak przygotowany surowiec do produkcji olejów tłoczonych na zimno może być poddany procesowi tłoczenia. Prace polegają na wydobyciu złotego płynu z nasion. Niezwykle ważne jest wówczas rygorystyczne przestrzeganie temperatury surowca, która nie może przekroczyć 40 stopni Celsjusza. Właśnie dlatego firmy, które się tym zajmują, muszą się zaopatrzyć w specjalistyczne maszyny do tłoczenia oleju, które powinny być wykonane ze stali kwasoodpornej i mieć odpowiednie parametry.
Pakowanie, przechowywanie i transport olejów
Tłoczenie olejów nie jest skomplikowanym procesem dzięki zastosowaniu dobrej jakości urządzeń. Warto jednak pamiętać, że właściwości produktu są uzależnione również od tego, co dzieje się z nim dalej. O co należy zadbać, zapytaliśmy specjalistę z internetowego sklepu z olejami tłoczonymi na zimno AleOlej, który wyjaśnił:
- Aby olej tłoczony na zimno nie utracił swoich cennych właściwości, po zakończeniu procesu tłoczenia, powinien być schłodzony do temperatury, która nie będzie przekraczać 10 stopni Celsjusza. Dzięki temu stabilność kwasów tłuszczowych zostanie zachowana, a okres świeżości produktu wydłużony. Niemniej ważną kwestią jest przechowywanie cieczy. Olej powinien być przelany do ciemnych butelek ze szkła. Chodzi tutaj o ograniczenie ekspozycji na światło słoneczne.
Firmy, które magazynują olej, powinny pamiętać o właściwym magazynowaniu. Mowa tutaj o tym, że trzeba wybrać takie miejsce, w którym temperatura nie przekracza 10 stopni Celsjusza (dłuższa świeżość). Transport również powinien odbywać się w warunkach chłodniczych albo specjalnych opakowaniach termicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana