Jak przygotować podłoże do hydroizolacji?
Hydroizolacja powinna być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem podłoża, co ma na celu zwiększenie jego przyczepności. Izolowana powierzchnia musi być sucha i czysta oraz wolna od substancji wykazujących właściwości antyadhezyjne. W niektórych przypadkach konieczne może być wyrównanie powierzchni i uzupełnienie szczelin. Pozwoli to na mniejsze zużycie materiału oraz osiągniecie lepszej trwałości powłoki.
Przygotowanie podłoża do hydroizolacji
Jak wspomniano wcześniej, podłoże przed nałożeniem warstwy hydroizolacji powinno zostać wyrównane, co przełoży się na mniejsze zużycie materiału. Pozostaje to nie bez znaczenia także dla prawidłowego spływu wody i przyczepności warstwy izolacji. Powierzchnię należy dokładnie osuszyć i oczyścić z zalegającego kurzu i brudu oraz zagruntować.
W przypadku betonu zaleca się sprawdzenie wilgotności, której zbyt duży poziom może spowodować odspojenie powłoki i tworzenie się pęknięć lub pęcherzy. Na powierzchni betonu nie mogą występować rysy, które należy wypełnić zaprawą. Podłoże warto dokładnie oczyścić z użyciem myjki ciśnieniowej. Należy także usunąć wszelkie luźne elementy.
Na nowo wykonanym podłożu lub świeżo wyrównanym z wykonaniem hydroizolacji należy się wstrzymać do czasu, aż powierzchnia wyschnie. W przypadku materiałów bardzo nasiąkliwych, do których należy na przykład beton, warto sięgnąć po środek gruntujący, przy czym niektóre preparaty do hydroizolacji nie wymagają takich zabiegów. W tej kwestii najlepiej skonsultować się z wykonawcą izolacji wodochronnych MAK-INIEKT – fachowcy pomogą dobrać optymalne rozwiązania w dla konkretnych nawierzchni.
O czym należy pamiętać przed wykonaniem hydroizolacji?
Przed przystąpieniem do wykonywania hydroizolacji należy sprawdzić nośność i stabilność podłoża, oczyścić powierzchnie z luźnych i odstających elementów oraz wyrównać wgłębienia. Konieczne jest usunięcie warstw antyadhezyjnych, które mogą negatywnie wpłynąć na przyczepność podłoża. Mogą to być różne stare powłoki malarskie lub zabrudzenia olejowe. Kluczowe jest także zapewnienie ciągłości izolacji wodochronnych w miejscach styku ścian i w narożnikach pomieszczeń. Najczęściej stosuje się specjalne taśmy i kształtki, które wtapia się w powłokę.
To, w jaki sposób przygotujemy podłoże, wpłynie na trwałość warstwy hydroizolacji oraz jej jakość. Aby uniknąć niespodzianek w postaci pęknięć, pęcherzy lub odspajania się powłoki warto poświęcić nieco więcej czasu na odpowiednie przygotowanie podłoża.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana