Jak uzyskać dotację na rozwój firmy?
Założenie lub rozwinięcie działalności gospodarczej wymaga odpowiedniego kapitału. Przedsiębiorcy nie zawsze dysponują wystarczającymi możliwościami finansowymi na polepszenie sprawności firmy. Najskuteczniejsze rozwiązanie w takich wypadkach stanowią bezzwrotne dotacje, będące swoistymi formami wsparcia. Co należy zrobić, by otrzymać dofinansowanie?
Dotacje z PUP
Powiatowy Urząd Pracy jest typowym miejscem, w którym można się starać o otrzymanie dofinansowania działalności gospodarczej. Pomoc ma charakter jednorazowy, bezzwrotny i nieopodatkowany i jest przyznawana ze środków Funduszu Pracy. Koszt dotacji może wynieść maksymalnie 6-krotność średniego wynagrodzenia w Polsce.
O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby zarejestrowane jako bezrobotne przez określony okres (w zależności od urzędu od 1 do 3 miesięcy). Każdy urząd pracy określa też inne wymogi, które musi spełnić każdy przedsiębiorca, np. sprawdza doświadczenie, wykształcenia, dodatkowe kwalifikacje. Urzędnicy rozpatrują wniosek w terminie do 30 dni. Jeżeli przedsiębiorca dostarczy wkład własny, szanse na dotację wzrastają.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku właściciel firmy podpisuje umowę z dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy, a następnie w przeciągu 7 dni otrzymuje na swoje konto bankowe określoną sumę, dzięki czemu może założyć działalność gospodarcze. Jest zobowiązany do wydania środków w ciągu 2 miesięcy (na wyposażenie przedsiębiorstwa, zakup urządzeń, maszyn, oprogramowania i działalność reklamową).
Dofinansowanie z Urzędu Pracy
Urzędy Pracy są kolejnym miejscem, w którym można otrzymać dotację na rozwój firmy. Kwota dofinansowania, podobnie jak w przypadku PUP, maksymalnie może osiągnąć 6-krotność średniego wynagrodzenia, a środki mogą być przeznaczone na zakup odpowiedniego wyposażenia w celu zatrudnienia osoby bezrobotnej. W rozwoju firm technologicznych pomaga Fundusz Millennials Venture Capital ASI, w który inwestuje kapitał Inwestorów – przedstawicieli pokolenia Y (26-40 lat), w spółki technologiczne, które zmieniają świat na lepsze.
Unijne dotacje
Unijne dotacje są coraz częściej pożądane przez przedsiębiorców. Przyznają je instytucje realizujące programy operacyjne i regionalne finansowane z Funduszy Europejskich. W przeciwieństwie do poprzednich rozwiązań, w tym wypadku wnioski są rozpatrywane w trybie konkursowym. Znacznie trudniej je otrzymać, a procedury są bardziej skomplikowane. Najczęściej realizowanymi obszarami są rozwiązania ekologiczne, szkolenia dla pracowników, branża IT oraz projekty badawcze.
Aby otrzymać dotację, należy odnaleźć interesującą przedsiębiorcę formę i instytucję, a następnie dokładne zapoznanie się z kryteriami przyznawania dofinansowania. Jeżeli wniosek zostanie wypełniony nieprawidłowo, szanse na dotację maleją. Należy też stworzyć biznesplan i strategię oraz przygotować niezbędną dokumentację, np. dyplomy, certyfikaty, świadectwa pracy. Ważne jest też zabezpieczenie dotacji w formie blokady na koncie bankowym czy poręczenia
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana