Jak zabezpieczyć się na wypadek nietrzymania moczu?
Problem z nietrzymaniem moczu dotyka dużą część społeczeństwa. Przypadłość ta jest przykrą chorobą, która dla wielu stanowi bardzo duży dyskomfort. Osoby dotknięte nietrzymaniem moczu często czują się osamotnione w tej sytuacji. Borykają się również z wieloma następstwami – między innymi nerwicą. Jak zabezpieczyć się na wypadek nietrzymania moczu? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Problem nietrzymania moczu – skąd się bierze?
Problem związany z nietrzymaniem moczu bardzo często określa się mianem mimowolnego gubienia moczu. Przyczynia się to do trudności higienicznych, jednak przede wszystkim do problemów socjalnych. Choroba ta bardzo często pojawia się w związku z przyjmowanymi lekami czy też stanem zapalnym pęcherza. Co więcej, dotyka ona zarówno kobiety, jak i mężczyzn.
Specjaliści z takich firm, jak Medicall s.c., zauważają, że wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów nietrzymania moczu. Zalicza się do nich:
- wysiłkowe, określane mianem WNM rozróżniane w trzech stopniach,
- spowodowane parciem naglącym,
- z przepełnienia,
- inne.
Jak zdiagnozować nietrzymanie moczu?
Problem nietrzymania moczu związany jest z wieloma różnymi dolegliwościami. Kluczowe jest zatem odpowiednie zdiagnozowanie przypadłości, co pomoże podjąć właściwe kroki podczas leczenia. Zakres badań, jakie przeprowadza specjalista, zależy od kilku czynników, przede wszystkim od stopnia oraz charakteru dolegliwości, ale również od wieku pacjenta skarżącego się na ten problem. Jedynie dokładne zdiagnozowanie przypadłości daje możliwość wdrożenia właściwego sposobu leczenia.
Czy istnieją sposoby radzenia sobie z nietrzymaniem moczu?
Sposobem radzenia sobie z nietrzymaniem moczu mogą być ciepłe kąpiele – nasadowe, jak i całego ciała. Warto pamiętać również o odpowiedniej temperaturze dla stóp – nie należy doprowadzać do ich marznięcia. Bardzo dobrym sposobem jest wykonywanie ciepłych okładów podbrzusza i trenowanie mięśni miednicy.
Warto wdrożyć kilka prostych zasad, dzięki którym można skutecznie zapobiegać problemowi nietrzymania moczu. Do najważniejszych zalicza się:
- unikanie chłodów, przeciągów oraz przesiadywania w wychłodzonych pomieszczeniach,
- postawienie na wodę niegazowaną oraz herbaty owocowe,
- udawanie się do toalety zawsze w sytuacji, kiedy odczuwa się potrzebę,
- spożywanie posiłków bogatych w błonnik.
Oprócz sposobów domowych zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Może on przepisać, w zależności od przyczyny nietrzymania moczu, różnego rodzaju leki lub zlecić zabieg.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana