Jak zdobyć kompetencje w zawodzie terapeuty zajęciowego?
Terapia zajęciowa to wspomagająca forma leczenia oraz rehabilitacji stosowana najczęściej u pacjentów cierpiących na różne zaburzenia psychiczne lub sensoryczne, u osób niepełnosprawnych fizycznie oraz u seniorów. Dzięki uczestniczeniu w różnych zorganizowanych aktywnościach, których charakter może być odtwórczy, wytwórczy albo twórczy ich stan zdrowia ulega ogólnej poprawie. Terapeuta zajęciowy to specjalista zajmujący się organizowaniem i prowadzeniem tego typu aktywności.
Czym dokładnie zajmuje się terapeuta zajęciowy?
Terapeuci zajęciowi to specjaliści, którzy zawodowo zajmują się prowadzeniem terapii opartej na różnego typu aktywnościach. Mogą pracować w placówkach opiekuńczych i rehabilitacyjnych, szpitalach, a nawet w zakładach poprawczych czy karnych. Terapia zajęciowa jest nazywana również leczeniem pracą lub terapią aktywnością. Dzięki zorganizowaniu konkretnych zajęć chorzy mogą uczestniczyć w regularnie prowadzonych, codziennych aktywnościach, które skutecznie zapobiegają ich bierności. Tego typu zajęcia wyznaczają jasny plan dnia, który porządkuje czas pacjentów. Dzięki temu nie mają oni uczucia zagubienia, zwiększa się również poczucie ich własnej wartości. Terapia zajęciowa umożliwia poprawę kondycji fizycznej i psychicznej pacjentów. Chorzy, którzy uczestniczą w takich zajęciach, stają się bardziej samodzielni w życiu.
Jakie cechy powinien posiadać terapeuta zajęciowy?
Nie każdy nadaje się do tego, aby zostać terapeutą zajęciowym. Żeby odnieść sukces i mieć poczucie satysfakcji ze swojej codziennej pracy, należy mieć konkretne cechy charakteru, które umożliwią rozwinięcie skrzydeł w tym zawodzie. Idealny terapeuta zajęciowy powinien być cierpliwy i empatyczny. Osoba na tym stanowisku jest bowiem odpowiedzialna za wypełnienie wolnego czasu pacjentów odpowiednio dobranymi do ich problemów zajęciami. Musi więc spędzać z nimi dużo czasu. Bardzo ważną umiejętnością jest otwartość na problemy innych oraz chęć wsłuchiwania się w ich historie. Terapeuta musi być życzliwy i kreatywny, a jego zachowanie powinno motywować pacjentów do zaangażowania się w prowadzone przez niego zajęcia.
Co zrobić, by zostać terapeutą zajęciowym?
Jeżeli chcesz zostać terapeutą zajęciowym i pomagać innym ludziom w powrocie do samodzielnego funkcjonowania, musisz zapisać się do policealnej szkoły medycznej takiej jak np.: Pomorska Medyczna Szkoła Policealna im. Aliny Pienkowskiej w Gdyni. Nauka na tym kierunku trwa dwa lata i kończy się otrzymaniem dyplomu z tytułem terapeuty zajęciowego. Na zajęciach nauczysz się m.in.: podstaw anatomii i fizjologii, zasad komunikacji personalnej i społecznej, udzielania pierwszej pomocy, podstaw terapii zajęciowej, planowania i organizowania terapii zajęciowej, prowadzenia zajęć, a także opanujesz język migowy. Medyczne szkoły policealne zapewniają swoim uczniom udział w stażach zawodowych. Są one prowadzone we współpracujących z daną szkołą placówkach medycznych i opieki zdrowia. Dzięki nim uczniowie zyskują cenne umiejętności praktyczne oraz doświadczenie, które jest niezbędne do efektywnej pracy w tym zawodzie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana