Jaka jest różnica między drukiem cyfrowym a offsetowym?
Cyfrowe maszyny drukarskie umożliwiają bezpośrednią reprodukcję obrazów na papierze, folii, tekstyliach, siatce PVC, a także na podłożach sztywnych. Z kolei offset ma zastosowanie głównie przy druku na papierze. Jest technologią pośrednią, która wymaga użycia fizycznych form drukowych. Ta właściwość znajduje odbicie w możliwościach zastosowania obu technologii oraz cenie pojedynczego wydruku. Prezentujemy właściwości druku cyfrowego i offsetowego.
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że druk cyfrowy jest przeznaczony do mniejszych nakładów, które muszą powstać w bardzo krótkim czasie. Stosowane współcześnie cyfrowe maszyny drukarskie umożliwiają wydrukowanie książki w nakładzie kilku tysięcy egzemplarzy dosłownie z dnia na dzień. Natomiast druk offsetowy stosowany jest przy dużych nakładach – przy krótkich seriach jest nieopłacalny.
Dlaczego offset nie nadaje się do małych nakładów?
Offset jest technologią, która wymaga pracochłonnego procesu przygotowania do druku. Moment rozpoczęcia druku poprzedza kosztowny proces przygotowania form drukowych (blachy) i wykonania narządu (ustawienia i przetestowania) maszyny drukarskiej. Koszty początkowe rozkładają się proporcjonalnie na liczbę egzemplarzy. Dlatego im większy jest nakład, tym niższa będzie cena jednego egzemplarza – jednej broszury, plakatu czy książki.
Skomplikowany proces przygotowania do druku sprawia, że niemożliwa jest natychmiastowa realizacja zleceń. Na wykonanie wszystkich niezbędnych czynności potrzeba kilku dni. W praktyce czas oczekiwania na realizację druku w offsecie wynosi 1-2 tygodnie, a często dłużej, zależnie od obłożenia drukarni pracą.
Zalety i zastosowania druku cyfrowego
Cechą wyróżniającą druk cyfrowy jest brak form drukowych. Ich odpowiednikiem jest plik z danymi dla drukarki. Z tego faktu wynikają trzy najważniejsze zalety druku cyfrowego:
- natychmiastowa gotowość do druku – jeżeli masz projekt zapisany w pliku graficznym, to jego druk może rozpocząć się natychmiast po przesłaniu go do maszyny,
- cena jednego egzemplarza niezależna od wielkości nakładu – brak formy drukowej oznacza, że koszty przygotowania jednego wydruku nie są zależne od wysokości nakładu: jeden egzemplarz kosztuje tyle samo przy nakładzie kilku i kilku tysięcy sztuk,
- łatwe korekty – jeżeli trzeba nanieść korektę w projekcie czy spersonalizować wydruk (dodając jakiś element graficzny lub tekstowy), to wystarczy otworzyć projekt w programie graficznym, dokonać zmian i ponownie wysłać do maszyny drukującej – koszty takiej operacji są niewspółmiernie niskie w porównaniu z korektami w technologii offsetowej, przy której konieczne jest wykonanie od nowa form drukowych.
Druk cyfrowy ma bardzo liczne zastosowania. Jest wykorzystywany do druku na papierze (ulotki, plakaty, broszury, książki), na tekstyliach (tkaniny drukowane, tekstylne banery reklamowe), na PVC (wydruki na folii, na siatce mesh, na frontlicie), a także na podłożach sztywnych (metal, tworzywa sztuczne, drewno, szkło, ceramika).
O rodzajach cyfrowych maszyn drukarskich mówi specjalista z firmy DKS w Rzeszowie, oferującej drukarki wielkoformatowe : – Dwie najpopularniejsze kategorie maszyn wykorzystujących technologię cyfrową to drukarki poligraficzne i wielkoformatowe. Urządzenia przeznaczone do zastosowań w poligrafii to wysokowydajne maszyny do druku czarno-białego i kolorowego, głównie na papierze o zróżnicowanych gramaturach. Są wykorzystywane do błyskawicznej realizacji zamówień na druk ulotek, plakatów, broszur i książek. Z kolei drukarki wielkoformatowe są niezastąpione przy produkcji materiałów reklamowych: plakatów, banerów, flag oraz wydruków na ścianki prasowe i namioty firmowe. Bardzo popularną formą reklamy są wydruki na folii samoprzylepnej, które służą do wyklejania tablic, witryn sklepowych czy do oklejania samochodów.
Współcześnie druk offsetowy i cyfrowy pozwalają uzyskać porównywalnie wysoką jakość odwzorowania obrazu. Łatwo zauważyć, że technologia cyfrowa jest szybsza, tańsza przy małych nakładach, a do tego bardzo wygodna przy nanoszeniu zmian w projektach graficznych. Natomiast offset zaczyna być opłacalny przy druku wysokonakładowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana