Na czym polega znakowanie laserowe?
Znakowanie laserowe to jedna z metod obróbki metalu i innych materiałów, która jest szeroko wykorzystywana w przemyśle i nie tylko ze względu na swoje liczne korzystne właściwości. Sposób ten używany jest do tworzenia rozmaitych, nawet bardzo precyzyjnych grawerów. Znakowanie powierzchni przy pomocy lasera cechuje się wieloma korzyściami wynikającymi zarówno z szybkości pracy, jak i wysokiej jakości efektów, które zapewnia.
Jak przebiega proces znakowania laserowego?
Proces znakowania laserowego polega na operowaniu wiązką lasera na materiale, który ma podlegać obróbce. Długość ekspozycji, a także optymalna moc lasera fiber sprawiają, że powierzchnia odpowiednio nagrzewa się i zmienia swój kolor, tworząc pożądany wzór wyróżniający się na tle. Znakowanie laserowe wykorzystuje się do nanoszenia:
- dat produkcji i terminów ważności,
- numerów seryjnych czy katalogowych,
- logo,
- różnego typu oznaczeń utrudniających podrobienie produktu.
Niezależnie od rodzaju znaku, są to zazwyczaj informacje istotne dla konsumenta lub nanoszone w celu poprawnej identyfikacji produktów czy poszczególnych elementów. Co więcej, materiał ulega zmianie koloru lub spaleniu w miejscu padania wiązki, dzięki czemu uzyskany efekt jest bardzo trwały i odporny na zmywanie czy ścieranie.
Zalety znakowania laserowego
Urządzenia do znakowania laserowego można z powodzeniem znaleźć w ofercie firm zajmujących się sprzedażą oraz serwisem wysokojakościowych sprzętów, np. Maszyny-Polskie. Taki typ obróbki jest szeroko wykorzystywany ze względu na liczne zalety, jakie zapewnia, spośród których należy wymienić:
- precyzję wykonywanych znaków (możliwa realizacja nawet bardzo małych detali),
- odporność powstałych znaków na ścieranie, działanie ciepła, środków chemicznych czy promieni UV,
- dużą prędkość i wydajność pracy,
- wysoką powtarzalność wzorów.
Co więcej, proces znakowania laserowego przebiega bezdotykowo, dzięki czemu obrabiany materiał nie ulega deformacjom ani zabrudzeniom. Głowica lasera natomiast nie zostaje narażona na mechaniczne uszkodzenia.
Do jakich materiałów wykorzystuje się znakowanie laserowe?
Znakowanie laserowe to technika niezwykle uniwersalna i zapewniająca wszechstronną pracę. Można ją stosować na różnego typu materiałach zarówno miękkich i płaskich, jak i twardszych, zaokrąglonych czy nierównych. Wiązka lasera poradzi sobie doskonale z metalami (takimi jak stal, złoto, srebro, miedź, tytan, brąz czy aluminium), opakowaniami foliowymi, laminatami oraz rozmaitymi tworzywami sztucznymi. Znakowarki oferowane przez firmę Maszyny-Polskie przeznaczone są wyłącznie do trwałego znakowania na różnego typu metalach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana