Jaki poziom wiedzy z niemieckiego jest potrzebny do zaliczenia egzaminu dla rezydentów?
Wielu studentów i studentek medycyny rozważa podjęcie rezydentury poza granicami naszego kraju. Państwem, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród przyszłych lekarek i lekarzy, są Niemcy, Austria i Szwajcaria. Jest wiele powodów, dla których decydują się skorzystać z takiego rozwiązania. Jednak, by podjąć rezydenturę w Niemczech, wymaga się od przyszłych lekarzy znajomości języka niemieckiego na danym poziomie. Jakim? Dowiesz się o tym z niniejszego artykułu.
Jakie wymagania językowe obowiązują lekarzy podejmujących rezydenturę w Niemczech?
Znajomość języka niemieckiego jest niezbędna dla każdego polskiego lekarza, który chce podjąć rezydenturę w Niemczech. Warto pamiętać, że zdobycie specjalizacji medycznej w Niemczech wymaga wiele wysiłku i zaangażowania, ale jest to cenne doświadczenie zawodowe, które może przynieść wiele korzyści w przyszłości.
Chcąc rozpocząć rezydenturę w Niemczech, konieczna jest znajomość języka niemieckiego na poziomie minimum B2, zgodnie z klasyfikacją GER (Gemeinsamer Europäischer Referenzrahmen für Sprachen). Poziomem, który obowiązuje lekarzy na egzaminie FSP oraz najlepiej sprawdza się w procesie rekrutacyjnym jest poziom C1. Osiągnięty poziom musi być potwierdzony certyfikatem GER, który jest niezbędny do dalszego kształcenia. Ogólna znajomość języka niemieckiego na wysokim poziomie jest furtką do poszerzania swojego słownictwa, czyli nauki specjalistycznej terminologii z zakresu medycyny. Znajomość języka niemieckiego na poziomie B2/C1 daje komfort pracy. Jednym z kursów organizowanych przez Centrum Języka Niemieckiego Kastel & Germany we Wrocławiu jest kurs języka branżowego niemieckiego przygotowujący do egzaminy FSP, który rzetelnie przygotowuje studentów medycyny oraz lekarzy do otrzymania prawa do wykonywania zawodu jako lekarz w Niemczech.
Co warto wiedzieć o kursie FSP?
Fachsprachenprüfung, znany jako FSP, jest obowiązkowym egzaminem niemieckim dla lekarzy, którzy chcą uzyskać prawo do wykonywania zawodu w Niemczech. Kursy przygotowujące do tego ważnego testu skierowane są do medyków, którzy nie ukończyli studiów lekarskich w języku niemieckim.
Lekarze i lekarki ubiegający się o rezydenturę w Niemczech muszą posiadać umiejętności językowe na poziomie minimum B2, najlepiej C1 (potwierdzonym przez GER), by zdać kurs FSP. Dodatkowo zobowiązani są do udowodnienia swoich specjalistycznych umiejętności językowych w kontekście medycznym na poziomie C1. Egzamin kończący kurs FSP sprawdza znajomość lekarzy w zakresie specjalistycznej terminologii medycznej, co pozwala im swobodnie komunikować się z pacjentami i personelem medycznym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana