Jakie normy muszą spełniać systemy alarmowe?
Sprzęt, który służy do ochrony obiektów, powinien być dostosowany do tego, co ma ochraniać. Wielu klientów, którzy zajmują się zakupem systemów alarmowych do firm, zazwyczaj zwraca uwagę tylko na ceny. W tym wypadku jednak oszczędność może być pozorna, bo urządzenie niespełniające norm nie spełni też podstawowych wymagań użytkownika. Jakie normy dotyczą producentów systemów alarmowych?
Nowe normy unijne
Według polskiej normy z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku rozróżniano cztery klasy alarmowych systemów, oznaczonych od SA1 do SA4 oraz literowo: A – popularna, B-standardowa, C – profesjonalna oraz S – specjalna. Jednak od maja 2004 nasz kraj jest w Unii Europejskiej i tym samym na jego terenie obowiązują prawa unijne. W sprawie systemów alarmowych tworzą one klasy.
Rodzaje norm, jakim podlegają systemy alarmowe
Producenci, jak też profesjonalni instalatorzy, tacy jak Electronics Box, w kwestii systemów alarmowych powinni przestrzegać dwóch polskich norm, które są zgodne z ustaleniami unijnymi. Są to normy PN-EN 50131-1:2009 – mówiąca o wymaganiach systemowych i PN-EN 50130-5:2002 – biorąca pod uwagę wymagania środowiskowe.
Norma systemowa
Norma systemowa mówi o czterech stopniach (Grade) zabezpieczeń:
Grade 1 – niski stopień ryzyka. Takie zabezpieczenia jest adekwatne do sytuacji, gdy potencjalny przestępca posiada niski stopień wiedzy na temat zabezpieczeń, a do przestępstwa używa zwykłych i nieskomplikowanych narzędzi.
Grade 2 – instalacje o niskim lub średnim stopniu ryzyka. Przestępca ma podstawową wiedzę o zabezpieczeniach, a przy włamaniu korzysta z ogólnodostępnych narzędzi.
Grade 3 – średni lub wysoki stopień ryzyka. Potencjalny włamywacz ma dosyć dobrą wiedzę o spodziewanych zabezpieczeniach, a do rozbrajania systemu posiada już specjalistyczne narzędzia.
Grade 4 – wysoki stopień ryzyka. Potencjany intruz będzie miał szczegółową wiedzę o zabezpieczeniach i będzie w stanie zaplanować i wykonać rozbrojenie systemu alarmowego, zarówno jeśli chodzi o urządzenia zawiadamiające, jak i centrale.
Norma środowiskowa
Norma środowiskowa bierze pod uwagę to, gdzie systemy alarmowe są zainstalowane i jaka panuje tam temperatura. Klasy oznacza się cyframi rzymskimi od I do IV. Pierwsze dwie dotyczą urządzeń wewnętrznych (I – temperatura kontrolowana i II – temperatura niekontrolowana), natomiast dwie ostatnie dotyczą urządzeń zewnętrznych (III – teren osłonięty przed czynnikami atmosferycznymi oraz VI- urządzenia na wolnej przestrzeni).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana