Jakie przesłanki muszą wystąpić, aby doszło do zasiedzenia nieruchomości?
Zasiedzenie to jeden ze sposobów na nabycie własności cudzej nieruchomości. Ma ono miejsce wtedy, kiedy osoba władająca nieruchomością nie jest jej prawowitym właścicielem, ale zachowuje się w taki sposób, jakby nim była. W związku z tym do złożenia wniosku o stwierdzenie zasiedzenia konieczne jest spełnienie kilku podstawowych warunków. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o zasiedzeniu nieruchomości.
Co oznacza zasiedzenie nieruchomości w dobrej i złej wierze?
Zasiedzenie nieruchomości może odbywać się na zasadach dobrej oraz złej wiary. Pierwsza sytuacja ma miejsce w momencie, kiedy władający używał nieruchomości w dobrej wierze, nie wiedząc o tym, że ma ona właściciela. Sprawy o zasiedzenie w Jaworznie, którymi zajmują się specjaliści z Kancelarii Adwokackiej Adam Paszek i Aleksandra Trzaska-Paszek dotyczące złej wiary to natomiast sytuacje, kiedy władający wiedział, że nieruchomość posiada właściciela, jednak mimo to, nadal ją użytkował.
Zasiedzenia nieruchomości - jakie warunki trzeba spełnić?
Do zasiedzenia nieruchomości obowiązkowe jest spełnienie dwóch przesłanek: posiadania samoistnego oraz upływu określonego czasu. Posiadanie samoistne mówi o tym, że posiadaczem może być zarówno osoba, która jest właścicielem nieruchomości, jak i osoba, która nią włada jako użytkownik, a więc czerpie z niej pożytek z jednocześnie ponosi wszelkie opłaty i podatki z nią związane.
Jeżeli chodzi o upływ czasu, jest on różny w zależności od ostatecznej formy zasiedzenia. Zła wiara wymaga nieprzerwanego władania nieruchomością przez 30 lat, z kolei w przypadku dobrej wiary okres ten skrócony jest do 20 lat.
Jak złożyć wniosek o zasiedzenie nieruchomości?
W sytuacji, kiedy powyższe warunki zostaną spełnione, nabycie nieruchomości następuje na mocy prawa. Dla potwierdzenia stanu faktycznego zasiedzenia konieczne jest jednak uzyskanie stosownego dokumentu. W tym celu nieuniknione będzie złożenie pisma w wydziale cywilnym sądu rejonowego właściwego dla miejsca zlokalizowania nieruchomości.
Wniosek może być sporządzony przez każdą osobę zainteresowaną, która na etapie przygotowywania pisma może skorzystać ze wsparcia adwokatów z kancelarii adwokackiej Adam Paszek i Aleksandra Trzaska-Paszek w Jaworznie. Wiedza specjalistów będzie pomocna podczas gromadzenia wszelkich dokumentów, takich jak potwierdzenie wpłat podatku, wyrysu z mapy ewidencyjnej nieruchomości oraz wypisu z rejestru gruntów.
Przed dostarczeniem pisma do sądu rejonowego obowiązkowe jest również wniesienie prawnie uregulowanej opłaty, która wynosi 2000 zł od wniosku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana