Jakie publikacje mogą podlegać oprawie?
Profesjonalnie wykonana oprawa znacząco wpływa na atrakcyjność każdej publikacji. Taka forma książki czy dokumentacji pozwala na łatwiejsze przyswojenie treści niż np. z ekranu komputera. Starannie dobrana okładka przyciąga wzrok, ma również wpływ na pierwsze wrażenie odbiorcy. Rodzaj oprawy powinien być dobrany do konkretnej pozycji oraz budżetu, jaki ma być na nią przeznaczony. Sprawdź, co można oprawić i dlaczego warto to zrobić!
Oprawa książek
Dobranie właściwej oprawy książek jest ważne z wielu powodów. Na ogół bierze się tu pod uwagę przeznaczenie publikacji, wielkość budżetu przeznaczonego na ten cel oraz oczekiwania klienta. W wielu przypadkach książka, która trafia do masowego odbiorcy, ma oprawę miękką, klejoną. W przypadku treści dedykowanej węższej grupie odbiorców można pokusić się o bardziej ekskluzywną, droższą oprawę.
Wybierając konkretną okładkę, warto zwrócić uwagę na takie jej elementy jak grzbiet (krawędź, płaszczyzna), okładzinę, wkładkę oraz oklejkę. Są to detale, które mają znaczenie dla jakości i trwałości książki, a także jej walorów estetycznych.
Jak wskazują specjaliści z Zakładu introligatorskiego Katarzyny Napieraj, oprawa twarda kojarzy się z prestiżem i elegancją. Jest droższa, ale i bardziej wytrzymała. Oprawa miękka z kolei jest wersją ekonomiczną, użytkową.
Inne publikacje
Wśród publikacji podlegających oprawie wymienia się również:
- akty notarialne,
- różnorodna dokumentacja,
- materiały promocyjne,
- materiały szkoleniowe i konferencyjne,
- katalogi,
- specyfikacje techniczne,
- foldery,
- czasopisma,
- kalendarze książkowe,
- prace naukowe (licencjackie, magisterskie, doktorskie i inne),
- inne.
W przypadku takich publikacji często stosuje się oprawy spersonalizowane, dobierane indywidualnie do oczekiwań klienta. Należy pamiętać, że katalogi trafiające bezpośrednio do klienta powinny mieć ekskluzywną formę, podczas gdy broszura reklamowa może być wykonana w formie nieco tańszej oprawy zeszytowej.
Oprawa spiralna, jedna z najpopularniejszych, głównie z uwagi na niskie koszty, może być stosowana w przypadku każdej publikacji. Na ogół jednak stosuje się ją w mniej oficjalnych wydawnictwach – notesach, notatnikach i terminarzach, a także książkach dla dzieci i młodzieży.
Wiele opraw można dodatkowo wzbogacić o takie elementy jak skrzydełka, wycięte regestry, obwoluty oraz kieszeń (np. na płytę CD). Stanowią one atrakcyjne uzupełnienie, które podnosi walory użytkowe publikacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana