Które składniki majątku firmy warto ubezpieczyć?
Ubezpieczenie dla firm ma bardzo istotny wymiar. Pozwala zabezpieczyć majątek na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń. To ważne, ponieważ często bez urządzeń lub innego mienia, firma nie ma racji bytu, nie może wykonywać swoich celów i zobowiązań. Ubezpieczenie chroni działalność przed upadkiem, a przedsiębiorcę przed konsekwencjami finansowymi. Jakie rzeczy warto ubezpieczać w firmie?
Ubezpieczenie mienia firmowego
Ubezpieczenie dla firm powinno obejmować wszystkie składniki majątku, które mają istotny wpływ na prowadzenie działalności. Takie polisy często mają charakter bardzo indywidualny, ponieważ dla każdego przedsiębiorcy będą to różne przedmioty. Na przykład wykonawca robót budowlanych ubezpieczy koparki, natomiast fotograf aparaty i sprzęt do wywoływania zdjęć. Mienie podlegające ochronie to również budynki, budowle, urządzenia, maszyny, wyposażenie siedziby firmy oraz sprzęt elektroniczny zarówno stacjonarny, jak i przenośny.
Poza środkami trwałymi ochronie podlegają również środki obrotowe, wartości pieniężne (czeki, akcje, złoto), nakłady inwestycyjne, niskocenne składniki majątku, a także mienie pracownicze, które znajduje się w miejscu pracy. Zakres ubezpieczenia określany jest indywidualnie, aby odpowiednio dopasować wariant polisy do sytuacji przedsiębiorstwa. Można to zrobić podczas rozmowy z doradcą, takie usługi świadczy na przykład firma ubezpieczeniowa In Plus. Pozwoli to nie tylko ochronić wszystko, co konieczne, ale również wybrać korzystny wariant składki.
Od jakich sytuacji ubezpieczyć składniki majątku firmy?
Analizując zakres ubezpieczenia dla firm, warto rozważyć wszelkie zagrożenia, które pojawiają się z uwagi na specyfikę wykonywanej pracy. Standardowo polisa obejmuje zniszczenia powstałe na skutek nieprzewidzianego zdarzenia losowego, pożaru, uderzenia pioruna, wybuchu, implozji i upadku statku powietrznego. Zakres ten można powiększyć o jedno lub kilka dodatkowych wariantów. Wśród nich znajduje się na przykład powódź, opady gradu, zalanie, ulewne deszcze lub inne zdarzenia atmosferyczne.
Warto mieć na uwadze, że niektóre sytuacje należące do zakresu odpowiedzialności ubezpieczyciela są dodatkowo uzależnione od działań przedsiębiorcy. Na przykład ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem obowiązuje tylko, jeśli przedsiębiorca dokona wszelkich starań, aby temu zapobiec. Wymagane mogą być więc odpowiednie zamki w drzwiach, całodobowy dozór ochrony lub elektroniczne urządzenia alarmowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana