Metody wykorzystywane w terapii autyzmu
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym, które najczęściej diagnozowane jest w wieku dziecięcym. Zaburzenie to jest nieuleczalne i u każdego może objawiać się inaczej oraz mieć inny stopień nasilenia. Istnieją jednak metody, które skutecznie polepszają funkcjonowanie dziecka z autyzmem na co dzień, pomagają im się rozwijać i do pewnego stopnia usamodzielniać. Jakie metody terapii autyzmu warto zastosować?
Terapia behawioralna i terapia rozwojowa jako wsparcie dzieci z autyzmem
Te dwie metody terapii autyzmu doskonale sprawdzają się u każdego dziecka, niezależnie od towarzyszących mu objawów. Terapia behawioralna obejmuje zmianę zachowania dziecka przy pomocy systemu nagrody i jej braku. Terapeuta wzmacnia w ten sposób prawidłowe zachowania i reakcje adekwatne do sytuacji oraz eliminuje zachowania niepożądane. Terapia behawioralna poprzedzona jest analizą zachowania dziecka, a następnie dostosowana do jego potrzeb.
W terapii rozwojowej nacisk kładzie się na nauczenie dziecka odpowiedniego systemu komunikacji i umiejętności społecznych. Następnie dopasowuje się do dziecka system motywacyjny, który zachęci je nauki i nabywania nowych umiejętności. U podstaw tej nauki leży kontakt z innymi ludźmi oraz interakcje z otoczeniem, a dziecko z zaburzeniami autyzmu traktowane jest jak aktywny uczeń. Ta terapia autyzmu wymaga nie tylko pracy z terapeutą, ale i pełnego zaangażowania rodziców, którzy przeprowadzają z dzieckiem treningi domowe.
Jak jeszcze można pomóc dziecku z zaburzeniami autyzmu?
Oprócz wspomnianych wcześniej metody behawioralnej i rozwojowej można zdecydować się na szereg innych metod wspierających terapię. Należą do nich m.in. terapia sensoryczna, arteterapia, Komunikacja Wspierająca i Alternatywna AAC, MDS – Metoda Dobrego Startu czy hipoterapia. Doskonałe rezultaty daje również terapia Metodą Tomatisa, stosowana np. przez Centrum Terapii Nowoczesnej SENSORIUM w Warszawie. Polega na intensywnej stymulacji neurosensorycznej z wykorzystaniem indywidualnie opracowanej procedury terapeutycznej.
Dużą pomoc dziecko z autyzmem może otrzymać również od logopedy. Dziecko nie musi wcale mówić, aby rozpocząć pracę nad komunikacją. Logopeda pomoże mu pobudzić chęci do komunikowania się, wprowadzi metody komunikacji alternatywnej i wspierającej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana