Montaż pieców wolnostojących krok po kroku
Piece wolnostojące zyskują coraz większą popularność, skutecznie ogrzewając domy. Ich montaż nie należy do trudnych zadań – wystarczy usytuować je w odpowiednim miejscu i podłączyć do przewodu kominowego. W razie potrzeby (np. przeprowadzki) taki piec można bezproblemowo zdemontować i przenieść w inne miejsce. Jak wygląda dokładny montaż pieców kominkowych?
Kilka słów o piecach kominkowych
Piece wolnostojące (kozy, piece kominkowe) instaluje się w domach zamiast kominka. Cechują się niewielkimi wymiarami i stosunkowo dużą mocą (nieproporcjonalnie do rozmiaru). Palenisko takiego pieca jest zamknięte, zatem prawdopodobieństwo pożaru jest nikłe. Mogą być wykonane z różnych materiałów (zawsze odpornych na wysoką temperaturę) – stali, żeliwa. Często posiadają obudowę ceramiczną, przypominając tradycyjne piece kaflowe, rodem z czasów naszych babć. Oprócz ogrzewania pomieszczenia sprawdzą się też do podgrzewania posiłków, pieczenia. W piecach wolnostojących pali się brykietem drzewnym, drewnem.
Kryteria wyboru pieca wolnostojącego
Piec kominkowy należy wybrać na podstawie kilku kryteriów: mocy i sprawczości, czasu palenia oraz regulacji wlotu powietrza. Ich optymalna moc (idealna do ogrzania pomieszczenia) waha się w przedziale 1 kW na 25-30 m3 powierzchni. Najlepiej szukać takiego modelu, w którym żar utrzymuje się przez co najmniej 6 godzin.
Sprzedażą i montażem kominków, pieców wolnostojących, biokominków, urządzeń gazowych zajmuje się firma Airhot z Lublina.
Jak zamontować piec wolnostojący?
Pierwszym etapem montażu pieca kominkowego jest wybranie odpowiedniej lokalizacji. Posadzka, na której będzie się znajdować urządzenia, nie może być łatwopalna (co najmniej w odległości 100 cm od kozy). Rozgrzany piec mógłby spowodować podpalenie takiej podłogi. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest usunięcie łatwopalnego fragmentu posadzki i zastąpienie go niepalną wykładziną.
Przed ścisłym montażem należy również dołączyć do korpusu pieca wszystkie niezbędne elementy (np. połączyć szczelnie wszystkie rury przewodu dymowego). Przyłączenie kozy do komina wiąże się ze spełnieniem kilku warunków, m.in. przekrój i wysokość komina muszą być proporcjonalne do rozmiarów paleniska. Ów element musi być także wyposażony we wkład ze stali kwasoodpornej. Między kozą a kominem należy także zamontować trójnik o średnicy króćca dymowego pieca. Do niego podłącza się przewód odprowadzający dym z kozy (najlepiej zamaskować go rozetą). Na króciec wylotu spalin (ulokowany nad piecem) należy natomiast nałożyć żaroodporną rurę stalową, łączącą wcisk z kolanem i króćcem trójnika.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana