Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie lub wynajmie nagrzewnicy?
Nagrzewnice są urządzeniami powszechnie wykorzystywanymi w branży budowlanej, w magazynach, zakładach usługowych i przy obsłudze imprez okolicznościowych. Zakup lub wynajem nagrzewnicy wymaga starannego doboru parametrów i typu urządzenia. Doradzamy, na co zwrócić uwagę. Omawiamy najważniejsze zalety i wady urządzeń olejowych, gazowych i elektrycznych.
Jakie są najważniejsze kryteria wyboru nagrzewnicy?
Nagrzewnice są urządzeniami o stosunkowo prostej konstrukcji. Każda nagrzewnica gazowa, olejowa lub elektryczna ma wymiennik ciepła, palnik (modele olejowe i gazowe) lub grzałkę elektryczną. Drugim niezbędnym elementem nagrzewnicy jest wentylator, który wymusza obieg powietrza (zasysanie chłodnego i oddawanie podgrzanego). Do tego dochodzą elementy zabezpieczające, w tym szczególnie automatyczne wyłączniki, które zapobiegają uszkodzeniom urządzeń i chronią użytkowników przed groźnymi dla zdrowia i życia sytuacjami (np. wybuch gazu).
Pomimo podobieństw w konstrukcji, poszczególne modele nagrzewnic różnią się wieloma istotnymi parametrami:
moc – najbardziej podstawowy parametr przy wyborze konkretnego modelu nagrzewnicy: do obliczania wymaganej mocy zastosuj prosty przelicznik 0,04 kW na 1 m³ kubatury pomieszczenia, wykorzystaj jeden z dostępnych w sieci kalkulatorów lub samodzielnie pomnóż kubaturę pomieszczenia (m³) przez wymagany przyrost temperatury (różnica pomiędzy temperaturą zastaną i pożądaną) oraz przez współczynnik izolacji cieplnej (np. dla budynku z drewna lub blachy falistej bez izolacji jest to 3,0-4,0, natomiast w obiekcie z podwójnie izolowanej cegły będzie to poniżej 1,00) – otrzymasz moc w kW/h,
rodzaj zasilania – nagrzewnice olejowe i gazowe mogą pracować wyłącznie w plenerze oraz w pomieszczeniach o dużych kubaturach, które zostały wyposażone w sprawnie działającą wentylację – urządzenia elektryczne nie mają takich ograniczeń, ponieważ nie zużywają powietrza,
mobilność – waga i gabaryty nagrzewnicy decydują o komforcie użytkowania i możliwości szybkiej zmiany miejsca pracy,
koszt eksploatacji – za najbardziej ekonomiczne (najlepszy stosunek mocy do kosztów) uważane są nagrzewnice olejowe – najwyższe koszty generują nagrzewnice elektryczne,
autonomiczna praca – nagrzewnica elektryczna wymaga dostępu do sieci energetycznej – bardziej niezależne są nagrzewnice olejowe i gazowe: zastosujesz je z powodzeniem w warunkach terenowych, bo nie potrzebują uciążliwego podciągania instalacji prądowej lub stosowania przedłużaczy,
natężenie hałasu – najciszej pracują nagrzewnice elektryczne, natomiast modele zasilane gazem i olejem opałowym są relatywnie głośne.
Oczywiście czynnikiem, którego nie można pominąć, jest cena nagrzewnicy. Na szczęście są to urządzenia stosunkowo tanie: dobrej klasy sprzęt można nabyć za kilka tysięcy lub wypożyczyć już za kilkadziesiąt złotych na dobę.
Jak wybrać nagrzewnicę do biura i na budowę?
Dopasowanie optymalnej nagrzewnicy nie ogranicza się tylko do określenia jej wydajności, charakteru pracy i kosztów eksploatacji. Na co jeszcze zwrócić uwagę, doradza specjalista z wypożyczalni budowlanej Verent w Warszawie:
– Kluczową kwestią przy wyborze nagrzewnicy jest emisja spalin i pary wodnej. Toksycznych gazów nie wytwarzają tylko nagrzewnice elektryczne: nie potrzebują żadnego paliwa, nie zużywają tlenu, a w efekcie nie pogarszają jakości powietrza. Dlatego można je stosować nawet niewielkich pomieszczeniach, pozbawionych wydajnej wentylacji. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku urządzeń gazowych i olejowych. Ich bezpieczne użytkowanie wymaga intensywnej wymiany powietrza, które jest zużywane w procesie spalania. Mniej inwazyjne są urządzenia, które zostały wyposażone w odprowadzenie spalin: zużywają tlen, lecz nie emitują spalin razem z ogrzanym powietrzem.
Wybierając nagrzewnicę do wypożyczenia lub zakupu, kieruj się zarówno parametrami urządzenia, jak i jego wpływem na otoczenie. Dzięki temu zapewnisz sobie nie tylko wydajną, lecz również bezpieczną pracę nagrzewnicy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana