Na co zwrócić uwagę kupując oliwki?
Kto choć raz był w Grecji i próbował tamtejszych oliwek, dobrze wie, że te sprzedawane w naszych sklepach przypominają je tylko wyglądem. Tamtego smaku nie da się zapomnieć! Skąd taka różnica? Przecież tam były oliwki i tu też mamy oliwki. Dlaczego więc są tak bardzo inne? No i czy w ogóle w Polsce można kupić naprawdę dobre oliwki? Jeśli tak, to na co zwracać przy tym uwagę?
Oliwki w Grecji, a oliwki w polskich sklepach
Zasadnicza różnica między greckimi oliwkami sprzedawanymi właśnie tam a tymi, które można nabyć w naszych sklepach osiedlowych, polega na sposobie ich obróbki. Zbiory owoców drzew oliwnych prowadzi się jesienią. Surowe oliwki należy jednak poddać odpowiednim zabiegom, żeby pozbyć się gorzkiego smaku zawartej w nich oleuropeiny i nieco je zmiękczyć.
Tradycyjną metodą jest moczenie oliwek w wodzie z solą. Proces trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy w zależności od efektu, jaki chce się osiągnąć. Właśnie tak przygotowywane oliwki sprzedawane są na targowiskach w Grecji, Hiszpanii i Włoszech.
A jak traktuje się oliwki sprzedawane na większą skalę? Moczy się je w roztworze wodorotlenku sodu, a dopiero potem w solance. Na koniec dodaje się do nich konserwanty, przeciwutleniacze, zagęszczacze i często regulatory kwasowości. Trudno się więc dziwić różnicy w smaku…
Na co zwracać uwagę kupując oliwki?
Choć większość oliwek sprzedawanych w sklepach produkowana jest w sposób opisany powyżej, są też miejsca, w których można dostać prawdziwe, tradycyjnie przygotowywane oliwki. Znajdziesz je na przykład w sklepie Oliwki etc.
- Kupując oliwki zwróć uwagę na ich skład. Powinien być prosty, zawierać jedynie oliwki i oliwę z oliwek. Ewentualnie zioła, paprykę, ser lub orzechy, jeśli są dodawane do smaku.
- Spójrz też na datę przydatności. Jeśli nie ma konserwantów, to oliwki należy spożyć w ciągu około tygodnia.
- Weź jeszcze pod uwagę gatunek oliwek. Za najcenniejszą odmianę uchodzi Kalamata.
Dlaczego warto jeść oliwki?
Jedzenie oliwek sprawia przyjemność kubkom smakowym, ale to nie jedyny argument przemawiający za tym, żeby uczynić z nich stałych bywalców naszej kuchni. Te niewielkie owoce o charakterystycznym wyglądzie i smaku to skarbnica cennych witamin i mikroelementów. Znajdziesz w nich cenne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, B1, B2, B6, C i E, kwas foliowy, kwas pantotenowy oraz magnez, potas, wapń, siarkę, żelazo i chlor. Regularne jedzenie oliwek działa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy i odpornościowy, a także na wygląd skóry, włosów i paznokci. Naprawdę warto po nie sięgać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana