Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego?
Prowadzenie własnej działalności to nie tylko szansa na spełnienie zawodowe i atrakcyjne zarobki, ale też ogromna odpowiedzialność. Lwią częścią zarządzania własnym biznesem jest jego prawidłowe księgowanie. Obecnie zdecydowana większość firm decyduje się na outsourcing księgowy, czyli powierzenie tego zadania zewnętrznemu biuru rachunkowemu. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego biura.
Kwalifikacje i doświadczenie pracowników biura księgowego
To bez wątpienia pierwsze, co należy sprawdzić, wybierając biuro księgowe. Prowadzenie księgowości wymaga stałego dokształcania się i znajomości wciąż zmieniających się przepisów prawa. Dowodem na to mogą być różnego rodzaju certyfikaty i świadectwa, jak np. Świadectwo Kwalifikacyjne wydawane przez Ministra Finansów. Ważne jest też doświadczenie – im dłużej pracownicy biura księgowego są aktywni zawodowo, tym większa szansa, że należycie wywiązują się ze swoich obowiązków. Dodatkowym atutem jest posiadane przez biuro ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, choć nie jest ono obowiązkowe.
Referencje dotychczasowych klientów biura księgowego
Wiele o wybranym biurze księgowym powiedzieć mogą także opinie jego klientów. Z nich można dowiedzieć się, czy pracownicy biura są aktywni, mają odpowiednie podejście do klientów, dysponują narzędziami usprawniającymi obieg dokumentów lub rozwiązaniami, które ułatwiają współpracę z biurem. Właściciele firm, którzy decydują się na outsourcing księgowy, nie powinni dopominać się o dokumenty ani sami pilnować terminów zeznań podatkowych. Dobre biuro księgowe, jak np. Biuro Księgowo-Podatkowe w Szczecinie, zdejmuje z nich tę odpowiedzialność.
Jakość i wachlarz świadczonych przez biuro księgowe usług
Zdarzają się sytuacje, gdy potrzebna będzie pomoc wykraczająca poza podstawowe obowiązki księgowe. Dobrze więc wybrać biuro, które zatrudnia różnych specjalistów bądź z nimi współpracuje. Nowoczesnemu biuru księgowemu można powierzyć także tłumaczenie dokumentów czy stworzenie strony internetowej. Kolejnym atutem będzie reprezentowanie klientów przed urzędami i doradztwo podatkowe. Warto też wybrać biuro, które odpowiada potrzebom konkretnego przedsiębiorstwa – jednoosobowa działalność wymaga innych rozwiązań niż korporacja.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana