Najpopularniejsze metody dezynfekcji
Obecność wirusów i bakterii chorobotwórczych jest uporczywym problemem w wielu pomieszczeniach. Można je spotkać w mieszkaniach, a także w obiektach publicznych. Chcąc uniknąć rozprzestrzeniania się mikroorganizmów, warto regularnie przeprowadzać proces dezynfekcji. Na czym polega dezynfekcja? Jakie są najpopularniejsze metody dezynfekcji? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Gdzie najczęściej przeprowadza się dezynfekcję?
Dezynfekcja umożliwia pozbycie się szkodliwych drobnoustrojów z różnych pomieszczeń, a także z przedmiotów użytkowych. Stosuje się ją także w celu oczyszczenia powierzchni, która została skażona lub na której rozwinęły się niebezpieczne wirusy. Dezynfekcję najczęściej przeprowadza się w obiektach użytku publicznego, takich jak:
- galerie handlowe,
- hale magazynowe,
- hurtownie,
- zakłady produkcyjne,
- szpitale i przygodnie medyczne,
- hotele.
Co ciekawe, dezynfekcję wykonuje się też w środkach komunikacji publicznej w celu zlikwidowania zarazków i bakterii chorobotwórczych. Niekiedy przeprowadza się podczas czyszczenia pojazdów oraz przyczep, w których przewożone są produkty żywnościowe, czy też zwierzęta. Dezynfekcję można także wykonać w altanach śmietnikowych, w piwnicach oraz strychach. Dzięki temu można skutecznie pozbyć się grzybów i pasożytów oraz utrzymać czystość. Jedną z firm, która specjalizuje się w usługach dezynfekcji, jest firma IPEST.
Jakie są skuteczne metody dezynfekcji?
Przed wykonaniem dezynfekcji konieczne jest określenie specyfiki zanieczyszczeń i dobranie odpowiednich metod. Jedną z nich jest naturalna metoda fizyczna. Wówczas podczas rozpylania pary wodnej podgrzanej do temperatury ok.100-150 stopni Celsjusza można skutecznie zdezynfekować sprzęt medyczny, czy też urządzenia sanitarne. Metoda fizyczna wykorzystuje też promienie UV, które umożliwiają likwidację drobnoustrojów znajdujących się na różnych przedmiotach, a nawet w powietrzu.
Kolejną metodą dezynfekcji jest metoda chemiczna, podczas której wykorzystuje się środki chemiczne, takie jak na przykład alkohol etylowy, formaldehydy, czy też fenole. Dzięki zastosowaniu tych substancji można odkazić różne sprzęty, przedmioty oraz meble. Podczas metody chemicznej często stosuje się opryski, zamgławianie, czy też zadymianie, które należy dopasować do wielkości skażonego obszaru.
Równie skuteczną metodą dezynfekcji jest metoda termiczno- chemiczna. Polega ona na połączeniu środków chemicznych z oddziaływaniem wysokiej temperatury. Dzięki zastosowaniu tej metody można wygotować skażone materiały i zamgławiać zanieczyszczoną powierzchnię parą wodną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana