Ochrona słuchu w środowisku pracy
Obowiązki zawodowe niektórych pracowników związane są z narażeniem na wysokie natężenie hałasu. W takim przypadku ich słuch może ulec uszkodzeniom spowodowanym niestosowaniem odpowiednich środków ochrony. Zgodnie z przepisami BHP obowiązkiem pracodawcy jest jednak zapewnienie pracownikom właściwej ochrony w miejscu pracy. Jak ochronić słuch w środowisku pracy? Wyjaśniamy.
Ochrona słuchu w zakładzie pracy a obowiązki pracodawcy
Część środowisk pracy naraża pracowników na uszkodzenie, a nawet utratę słuchu. Stosownie do treści Ustawy Ministra Gospodarki i Pracy z 5 sierpnia 2005 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom ochrony przed zagrożeniami związanymi z narażeniem na hałas. Hałas ten zaś jest definiowane jako wszelkie uciążliwe i szkodliwe dźwięki. Klasyfikuje się go w oparciu o natężenie wyrażone w decybelach, określanych dB. Ponadto znaczenie ma nie tylko poziom hałasu, ale także czas jego trwania.
Jeżeli natężenie hałasu w środowisku pracy podczas ośmiogodzinnej pracy wynosi 85 dB i więcej, wówczas pracodawca musi dostarczyć pracownikom odpowiednie środki ochrony oraz jednocześnie nakazać im ich stosowanie. Hałas o takim natężeniu może bowiem prowadzić do trwałej utraty słuchu. W przypadku, gdy natężenie hałasu wynosi mniej niż 85 dB, pracodawca musi zagwarantować pracownikom środki ochrony indywidualnej jednak nie może im nakazać ich noszenia.
Jak ochronić słuch pracowników w miejscu pracy?
Wybierając ochronniki słuchu dla pracowników, przede wszystkim należy odpowiednio dopasować ich rodzaj do zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy. Znaczenie ma więc poziom hałasu oraz czas jego występowania. Najczęściej wykorzystywanym elementem ochrony słuchu są m.in. nauszniki przeciwhałasowe. Są one zbudowane ze specjalnych czasz, które obejmują całą małżowinę uszną, a tym samym skutecznie tłumią wszystkie dźwięki wytwarzane w miejscu pracy. Dodatkowo są one wykonane z miękkich materiałów, dzięki czemu ich noszenie nie wywołuje dyskomfortu.
Drugim rodzajem ochronników są wkładki przeciwhałasowe dostępne w ofercie Iskra sklepu z artykułami i sprzętami BHP. Są to zatyczki wykonane z miękkiego materiału, które pracownik samodzielnie umieszcza w zewnętrznym kanale słuchowym. Wkładki doskonale dopasowują się do kształtu kanału słuchowego, w związku z czym nie tylko dobrze tłumią dźwięki, ale również ich noszenie pozostaje komfortowe i nie przeszkadza podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana