Rodzaje drutów ciągnionych
![Rodzaje drutów ciągnionych Rodzaje drutów ciągnionych](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-150600-rodzaje-drutow-ciagnionych.jpg)
Druty ciągnione to wytrzymałe i praktyczne elementy o gładkiej powierzchni, które można wykorzystywać w różnych branżach. Szeroki wachlarz zastosowań tych produktów sprawia, że cieszą się one dużą popularnością. Producenci nie pozostają obojętni na potrzeby klientów i wytwarzają druty ciągnione o zróżnicowanych właściwościach. Jakie są najbardziej popularne typy drutów powstałych na skutek ciągnienia?
Na czym polega metoda ciągnienia?
Ciągnienie to popularna metoda obróbki plastycznej materiałów różnego typu. W specjalnie ukształtowanej matrycy przeciąga się je przez otwór, uzyskując zmniejszenie przekroju poprzecznego, przy jednoczesnym wydłużeniu. Obrobiony element zyskuje więc na długości, a traci na średnicy.
Proces ciągnienia sprawdza się, gdy zachodzi konieczność wyprodukowania drutu o małej średnicy, na przykład poniżej 5 mm.
Druty ciągnione mogą się od siebie różnić charakterystyką i potencjalnymi sposobami wykorzystania, dlatego wstępny podział opiera się na przedstawionych poniżej kryteriach.
Kryterium twardości
Pierwszym parametrem różnicującym pręty ciągnione jest twardość, czyli zakres wytrzymałości na rozciąganie. Wyróżnia się druty miękkie, półtwarde oraz twarde. Najniższą wytrzymałość na rozciąganie mają druty miękkie. Twarde modele cechują się natomiast normalną odpornością.
Kryterium przekroju
Istotną rolę w kontekście doboru drutów ciągnionych odgrywa także przekrój. Na rynku dostępne są modele o przekroju okrągłym (standardowe), ale także kwadratowe oraz skręcone.
Przed zakupem warto również zorientować się w dostępnych u danego producenta średnicach drutów ciągnionych. U najlepszych dostawców możesz otrzymać produkt
w średnicy od 1,6 mm do aż 12 mm. Przy czym w przypadku doboru drutu zmiękczonego ta średnica może być jeszcze mniejsza i wynosić zaledwie 1 mm.
Sposób obróbki
Druty ciągnione, jak sama nazwa wskazuje, powstały na skutek ciągnienia. Natomiast ta metoda sama w sobie może być dość zróżnicowana. Wszystko zależy bowiem od zastosowanego podejścia. Producenci wykonują ciągnienie na mokro lub na sucho. W tym pierwszym przypadku powstają druty ciągnione z połyskiem, a w tym drugim – tak zwane „gołe” druty.
Jak wybrać dobry drut ciągniony?
Niezależnie od wybranego modelu i rodzaju drutu ciągnionego liczy się przede wszystkim jakość. Przy zakupie warto wiec zwracać szczególną uwagę na gatunek danego elementu. Jak wyjaśnia ekspert z firmy produkcyjnej STALKO Sp. z o.o., optymalnym gatunkiem dla drutów ciągnionych jest S235JR, według EN/DIN 10025.
Nie każdy musi być zaznajomiony ze szczególnymi parametrami związanymi z drutami ciągnionymi. Nie zawsze ma się również dostęp do wszystkich szczegółowych danych dotyczących danego produktu. W takich przypadkach zawsze dobrze jest więc skonsultować się z przedstawicielem profesjonalnego przedsiębiorstwa. W ten sposób można uzyskać przydatne informacje na temat rodzaju i modelu drutu ciągnionego, który będzie spełniał indywidualne potrzeby danego klienta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ireneusz Łabędzki ID Trans
Odpady - usługi komunalne woj. świętokrzyskie25-663 Kielce, Olszewskiego 6