Rodzaje kasz i ich właściwości odżywcze
Kasze stanowią zazwyczaj alternatywę dla „tradycyjnych” źródeł węglowodanów (np. ryżu lub ziemniaków), jednak powinny być spożywane zdecydowanie częściej – wyróżniają się bowiem zawartością witamin, mikroskładników i wartości odżywczych. Czym dokładnie charakteryzują się poszczególne rodzaje produktów oraz dlaczego warto wybierać kasze ekologiczne?
Kasze produkuje się ze zboża. Najpierw należy oczyścić ziarna, a później poddać je specyficznej obróbce, np. rozdrobnić, zmielić albo uprażyć (wyjątkiem jest postać gryczana, która powstaje z podsuszanych i obłuskiwanych nasion gryki). Produkty ekologiczne są tutaj najzdrowsze dla ludzkiego organizmu, ponieważ „surowiec” nie jest spryskiwany szkodliwymi substancjami. Co istotne, dużą rolę odgrywa również stopień przetworzenia takiego „wyrobu”, ponieważ im wyższe „parametry” w tym zakresie, tym niższa zawartość właściwości odżywczych.
Kasze ekologiczne – rodzaje oraz wartości odżywcze
Uznaje się, że „najstarszymi” kaszami w Polsce są jaglane i jęczmienne (spożywało się je jeszcze przed powstaniem jej granic). Pierwszą odmianę wytwarza się z ziaren prosa, a drugą (jak sama nazwa wskazuje) jęczmienia. W dalszej kolejności, jeżeli chodzi o chronologię pojawiania się takich produktów na terenie naszego kraju, wymienia się kaszę manną (określaną także jako „grysik”). Jak zaznaczają jednak przedstawiciele e-sklepu „Planetarianie”, odmianą cieszącą się największą popularnością jest gryczana i jaglana. Wiele osób lubi również kasze bulgur i kuskus.
Każdy z wymienionych produktów charakteryzuje się wysoką zawartością witamin oraz innych składników, jakie pozytywnie wpływają na zdrowie i ogólną kondycję człowieka. Można jednak wskazać to, co wyróżnia poszczególne rodzaje kaszy ekologicznej. Oto najważniejsze wartości odżywcze dla każdej z odmian:
- jaglana – wysoka zawartość wit. B1, B2, B6,
- jęczmienna – niacyny, błonnika, selenu,
- manna – białka, wit. B9oraz tiaminy,
- gryczana (palona) – magnezu, protein czy wit. B5,
- bulgur – kwasu foliowego, białka i błonnika,
- kuskus – selenu, protein, wit. B9.
Inne rodzaje kasz ekologicznych i ziaren
Poza wskazanymi odmianami, które są szczególnie popularne w Polsce, spożywa się też kaszę kukurydzianą, będącą bogatym źródłem wit. A oraz E, a także dość lekkostrawnym dodatkiem. Warto również wspomnieć np. o „quinoa” (znanej lepiej jako komosa ryżowa) i aramantusie, chociaż nie zawsze uznaje się te produkty za kaszę, a odrębny rodzaj węglowodanów. Należy jednak przyznać, że wymienione „ziarna” są niezwykle zdrowe, a dodatkowo – bezglutenowe.
Nie można jeszcze zapomnieć o kaszy (a właściwie: zbożu) „sorgo”, która także nie zawiera glutenu. Ziarna są uprawiane już od starożytności, a wiele osób nie wie o ich prozdrowotnych właściwościach. Sorgo gotuje się np. zamiast porannej owsianki, dodaje do sałatek oraz obiadów. Produkt dostarcza wiele cennych składników mineralnych, takich jak cynk, miedź czy żelazo oraz aminokwasów, np. leucyny i tryptofanu. Kasza wykazuje również zawartość dużej ilości witamin z grupy B i błonnika.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana