W jaki sposób działają oczyszczalnie biologiczne?
W każdym budynku mieszkalnym lub użytkowym, do którego doprowadzona jest instalacja wodna, powstaje pewna ilość nieczystości płynnych wymagających odpowiedniej utylizacji. Tam, gdzie pozwala na to plan zagospodarowania przestrzennego, warunki zabudowy oraz budowa hydrogeologiczna podłoża, można zdecydować się na wykonanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Choć wymaga to pewnych nakładów, okaże się tanie i wygodne w użytkowaniu.
Czym są oczyszczalnie biologiczne ścieków?
Nieczystości płynne wytwarzane w nieruchomościach to mieszanina wielu substancji o pochodzeniu organicznym, a także używanych w gospodarstwie domowych chemikaliów oraz pewna ilość ciał stałych. Do ich bezpiecznego zagospodarowania niezbędny będzie system, który pozwoli na usunięcie z zawiesiny związków niebezpiecznych dla środowiska, które mogłyby doprowadzić do skażenia wód gruntowych lub gleby, a także pozbycie się zanieczyszczeń stanowiących zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Rozwiązaniem, które sprawdza się przy takich zadaniach doskonale, są oczyszczalnie biologiczne. W pomorskim są one dostępne w firmie Darmont. Zasada ich funkcjonowania jest stosunkowo prosta. Są to urządzenia trójkomorowe. Ścieki z budynku trafiają do pierwszej komory, gdzie są poddawane procesowi sedymentacji, tj. osiadania na dnie cząsteczek cięższych np. składników nieorganicznych, a także flotacji, w więc zbierania się na powierzchni substancji lżejszych od wody np. tłuszczów. W tej części systemu ma też miejsce proces rozkładu za sprawą bakterii beztlenowych. Z pierwszej komory zawiesina przepływa do drugiej, gdzie znajduje się specjalne złoże bakteryjne, które jest odpowiednio napowietrzane pracującą stale sprężarką. Pozwala to na tlenowy rozkład zanieczyszczeń. W ostatniej komorze znajduje się system zawrotu osadu wtórnego, który kieruje pozostałe w cieczy elementy zanieczyszczeń z powrotem do pierwszej komory sedymentacyjnej. Pozostała oczyszczona woda jest natomiast odprowadzana na zewnątrz. Zależnie od sytuacji może ona trafiać do wód powierzchniowych, drenażu rozsączającego bądź studni chłonnej.
Dlaczego warto inwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to najlepszy sposób ich utylizacji, ponieważ pozwala na pozyskiwanie wody pozbawionej zanieczyszczeń, a przy tym działa niemal bezkosztowo poza niewielkimi kwotami koniecznymi do zasilania sprężarki i pompy odprowadzającej oczyszczoną wodę. Jedynymi zabiegami koniecznymi ze strony użytkownika jest pamiętanie o okresowym pozbywaniu się osadów, co należy zlecić przedsiębiorstwu asenizacyjnemu oraz dbaniem o stan złoża bakteryjnego przy użyciu specjalnych preparatów. Firma Darmont – Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków z Gdańska oferuje instalacje najwyższej jakości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana