Wilgotność powietrza względna, a bezwzględna. Porównanie
Jakość powietrza ma duże znaczenie dla organizmów żywych – uprawianych roślin czy hodowanych zwierząt. Wpływa także na przemysłowe procesy technologiczne, będąc niejednokrotnie warunkiem ich wykonywania. Jest też istotna przy przechowywaniu rozmaitych produktów. Wśród najważniejszych parametrów powietrza znajduje się wilgotność, mająca przełożenie na wiele pozostałych charakterystyk m.in. temperaturę i obecność zanieczyszczeń.
Co określa wilgotność powietrza?
Czyste powietrze jest mieszaniną gazów – składa się z azotu, tlenu i argonu, a także niewielkich ilości innych gazów: dwutlenku węgla, neonu, helu, metanu, kryptonu, wodoru i ksenonu. Powietrze na ogół zawiera także pewną ilość pary wodnej, która na ogół stanowi do 4% jego składu. Ilość pary wodnej, jaka jest zawieszona w powietrzu, określa się jako wilgotność. W zależności od tego, do czego odnosimy jej zawartość, możemy mówić o wilgotności bezwzględnej lub względnej. Wilgotność bezwzględna to stosunek masy pary wodnej do objętości powietrza wilgotnego, a zatem całości tworzących je składników, więc także samej pary wodnej. Definiuje się ją, podając liczbę kilogramów przypadających na metr sześcienny.
Warto pamiętać, że wilgotność powietrza zależy od takich czynników jak temperatura i ciśnienie. Jeżeli ulegną one zmianie, będzie to skutkowało również zmianą wilgotności. Dla określenia, jaki jest stosunek mierzonej wilgotności powietrza do maksymalnej ilość pary wodnej, która może się w nim znaleźć, nie ulegając kondensacji, podaje się wilgotność względną. Miarą wilgotności względnej są procenty wilgotności maksymalnej, a więc wilgotność 100% oznacza, że powietrze jest w najwyższym możliwym stopniu nasycone parą. Dzięki temu parametrowi można ustalić, czy dalsze nawilżanie powietrza nie doprowadzi do jego kondensacji. Warto pamiętać, że pożądana wilgotność względna powietrza może być różna w zależności od specyfiki konkretnych warunków.
Skuteczne sposoby wpływania na wilgotność powietrza
Utrzymanie wilgotności powietrza na właściwym poziomie wymaga stosowania odpowiednio wydajnego nawilżania. Najlepszą metodą stosowaną w warunkach przemysłowych jest wysokociśnieniowe nawilżanie mgłą wodną. Systemy wykorzystywane do tego celu są wyposażone w specjalne dysze, które pozwalają na rozbijanie cząsteczek wody na krople o bardzo małych rozmiarach, które są w stanie przez długi czas utrzymywać się w powietrzu. Instalacje do nawilżania przy użyciu mgły wodnej oferuje firma SYNAPO.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana