Co robić, gdy samochód wpadł do rowu?
Zdarza się, że chwila nieuwagi, złe warunki pogodowe, zwierzę przebiegające przez drogę lub zachowanie innego uczestnika ruchu drogowego powodują, że samochód wpada w poślizg. W efekcie może wylądować w rowie, z którego trudno samodzielnie się wydostać. Można wówczas zadzwonić po profesjonalną pomoc drogową lub wyciągnąć auto przy wsparciu innych kierowców. Sprawdź, co jest ważne przy wyciąganiu samochodu z zagłębienia!
Samodzielne wyciąganie samochodu z rowu
Wyciąganie samochodu z rowu należy rozpocząć od zabezpieczenia terenu wokół zdarzenia. Trzeba bowiem zapobiec ewentualnym zderzeniom z innymi uczestnikami ruchu, a także ochronić ludzi przed skutkami np. zerwania się liny holowniczej. Należy pamiętać, że samodzielnie prowadzone działania przez osoby niedoświadczone mogą skończyć się nie tylko całkowitym unieruchomieniem auta i spaleniem sprzęgła, ale również uszkodzeniami ciała osób znajdujących się w miejscu zdarzenia.
Wyciągnięcie samochodu musi poprzedzić odpowiednim ustawieniem pojazdu. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie się przodem, bowiem łatwiej wyciągnąć inne auto na biegu wstecznym, który jest silniejszy niż pierwszy bieg. Należy również zadbać o odpowiednie ułożenie kierownicy, koła należy ustawić na wprost. Specjaliści firmy Spoko Pomoc drogowa wskazują, że konieczne jest właściwe manewrowanie sprzęgłem, by rozkołysać pojazdy. Dzięki temu zwiększa się szanse na sprawne i szybkie zakończenie akcji ratunkowej. Konieczne jest wykorzystanie długiej liny lub taśmy do holowania, którą przyczepia się do specjalnego uchwytu.
Profesjonalna pomoc drogowa
W sytuacji, gdy samochód znajdzie się w rowie, najlepszą decyzją jest wezwanie specjalistów z pomocy drogowej. Jest to o tyle ważne, że nieumiejętnie prowadzone działania mogą skutkować poważniejszymi uszkodzeniami pojazdu, a także być niebezpieczne dla zdrowia lub życia uczestników zdarzenia.
Pomoc drogowa dysponuje specjalistycznymi platformami i wyciągarkami, które są skuteczniejsze niż drugi samochód. Potrafią sobie one poradzić również z pojazdami, które bardzo mocno utknęły w rowie i jest do nich utrudniony dostęp.
Warto pamiętać, że profesjonaliści mają niezbędną wiedzę i doświadczenie, które sprawią, że proces wyciągania auta z rowu będzie szybki i bezpieczny. Jeśli uczestnicy zdarzenia nie czują się na siłach, by samodzielnie sobie poradzić z jego skutkami, lepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Koszty nieumiejętnie prowadzonej akcji mogą być znacznie wyższe niż cena za usługi pomocy drogowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana