Czym charakteryzują się badania nieniszczące spoin i materiałów?
Spoiny to jedne z bardziej wrażliwych elementów konstrukcji i maszyn. To one odpowiadają za przenoszenie największych obciążeń, dlatego też należy stale kontrolować ich stan. Podobnie jest z zastosowanymi do produkcji materiałami, które tracą swoje właściwości z biegiem czasu i pod wpływem intensywnej eksploatacji. Wśród metod pozwalających ocenić ich stan szczególną popularnością odznaczają się badania NDT. Co warto o nich wiedzieć?
Czym są badania nieniszczące spoin i materiałów?
Badania NDT to inaczej badania Non-Destructive Testing. Stanowią one grupę metod badawczych pozwalających na skrupulatną ocenę stanu spoin i materiałów bez wpływu na ich właściwości powierzchniowe czy strukturalne. Badania NDT są niezbędne do utrzymania najwyższych standardów technicznych oraz rygorystycznych norm unijnych, jakie spełniać powinny poszczególne procesy produkcyjne, konstrukcje czy maszyny. Badania nieniszczące spoin i materiałów wykonuje się także dla zwiększenia bezpieczeństwa korzystania z urządzeń mechanicznych oraz elektrycznych.
Jakie metody zalicza się do badań NDT?
Jest wiele metod badań nieniszczących spoin i materiałów. Jak informuje ekspert z firmy Staltest Pomorze Sp. z o.o., z wykorzystaniem zaawansowanego sprzętu pomiarowego oraz pomocą wykwalifikowanych specjalistów można przeprowadzić szereg badań wizualnych, defektoskopowych czy magnetyczno-proszkowych. Można dostosować metodę badawczą do zapotrzebowania, uwzględniając m.in.: metodę spawania, rodzaj złącza, kształt elementu, stan obróbki materiału czy spodziewane rodzaje niezgodności spawalniczych. Do najpopularniejszych badań NDT należą:
badania VT – badania wizualne pozwalające sprawdzić kształt oraz wymiar złączy spawanych,
badania MT – badania służące do wykrycia nieciągłości powierzchownych w pobliżu powierzchni badanej,
badania szczelności LT – w tym badania wakuometryczne, penetracyjne i nafta-kreda – badania służące do wyeliminowania nieszczelnych elementów,
ultradźwiękowe pomiary grubości – badanie służące ocenie grubości warstwy materiału.
Jakie są zalety badań nieniszczących spoin i materiałów?
Przede wszystkim są to badania kompleksowe, uniwersalne, a przy tym bardzo dokładne. Można je zastosować bez względu na cel badania czy rodzaj badanego materiału. Co więcej, badania NDT można wykonać na każdym etapie produkcji lub funkcjonowania konstrukcji bądź maszyny, a same badania umożliwiają pełen rejestr parametrów. Ponieważ są to badania nieniszczące, nie ma ryzyka związanego z ingerencją w ciągłość budowy i tym samym poważne straty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana