Czym jest płaskostopie i jak je wyleczyć?
Łatwo o tym zapomnieć, ale prawidłowo zbudowane stopy gwarantują odpowiednią postawę ciała. Ponadto odpowiadają za amortyzację w trakcie chodzenia lub biegania. Zdarzają się jednak różne schorzenia w obrębie dolnych kończyn, do których należy m.in. płaskostopie. Tzw. platfus nie zawsze daje objawy bólowe, ale nie oznacza to, że można lekceważyć zmiany w stopach. Warto wiedzieć, czym jest płaskostopie i jakie są sposoby jego leczenia.
Płaskostopie – kilka podstawowych informacji
Płaskostopie to wada polegająca na deformacji stopy, w wyniku której jest obniżony łuk stopy. W związku z tym powierzchnia styku z podłożem jest dużo większa niż powinna być. Występują dwa rodzaje płaskostopia - podłużne oraz poprzeczne. U zdrowego człowieka pomiędzy stopą a podłożem w części przyśrodkowej można zaobserwować przestrzeń, w przypadku płaskostopia będzie to niemożliwe. Najprostszym domowym testem na płaskostopie jest odciśnięcie stopy na kartce, piasku lub płytkach. Na pozostawionym śladzie będzie widoczne, czy stopa ma odpowiedni kształt. Wiadomo jednak, że nic nie zastąpi wizyty u specjalisty. W przypadku podejrzenia płaskostopia trzeba udać się do ortopedy. Pomocni są także fizjoterapeuci, którzy czasami współpracują ze sklepami medycznymi, takimi jak Medsport, u których można wykonać badania z użyciem specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu będzie wiadomo, czy potrzebne jest leczenie.
W jaki sposób można leczyć płaskostopie?
W pierwszych latach życia występuje tzw. płaskostopie fizjologiczne. Nie zwalnia to nas jednak z obowiązku obserwacji rozwoju dziecka i reagowania na zaobserwowane nieprawidłowości. U dzieci ze zdiagnozowanym płaskostopiem nieocenioną pomocą są umieszczane w butach wkładki na płaskostopie. Mogą być uzupełnieniem zalecanych ćwiczeń. W bardzo trudnych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne.
Wśród ćwiczeń na płaskostopie znajdują się:
turlanie małej piłki stopami,
zdejmowanie skarpetek bez użycia rąk,
przenoszenie drobnych przedmiotów stopami,
chodzenie na boso po różnych powierzchniach, specjalnej macie.
Płaskostopie może wystąpić także u osób dorosłych, nawet jeśli wcześniej nie było deformacji stóp. Do powstania schorzenia może się przyczynić niewłaściwe obuwie, cukrzyca, choroby o podłożu reumatycznym, otyłość lub urazy. Po jego zdiagnozowaniu mogą być potrzebne indywidualne wkładki ortopedyczne. Często zalecana jest również fizjoterapia, tak jak u dzieci.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana