Czym są tzw. fitobiotyki?
W żywieniu zwierząt hodowlanych ogromne znaczenie ma dostarczenie do ich diety odpowiednich substancji odżywczych. Jednymi z nich są fitobiotyki, czyli składniki pozyskiwanie z roślin. Bez obaw mogą one stanowić codzienny dodatek do paszy, który będzie miał wpływ na lepsze trawienie pokarmu, a w rezultacie na większą wydajność produkcji. Co warto wiedzieć o fitobiotykach? Sprawdźmy.
Fitobiotyki - co to jest?
Fitobiotyki to substancje z ziół i przypraw, a także wyciągi pochodzenia roślinnego. Mogą być one stosowane jako pojedyncze zioła, przyprawy lub ich mieszanki. Zawarte w nich substancje czynne mają korzystne działanie na organizm i kondycję zwierząt, a więc mogą one być codziennym pełnowartościowym dodatkiem uzupełniającym ich dietę.
W ofercie Immunovital sklepu z produktami dla zwierząt znajdziemy dodatki paszowe dla drobiu, trzody oraz dla bydła bez sztucznych barwników i konserwantów. Składniki wykorzystane do ich produkcji pozyskiwane są w 100% naturalnymi sposobami, a co więcej wytwarzane są pod nadzorem weterynaryjnym. Każdy z produktów dodatkowo pakowany jest innowacyjnym sposobem bag in box.
Jakie znaczenie w żywieniu zwierząt mają fitobiotyki?
Dodatki paszowe przede wszystkim wykazują działanie antybakteryjne i przeciwutleniające. Pozytywnie oddziałują one na układ pokarmowych zwierząt. Przeciwdziałają występowaniu stanów zapalnych, zapobiegają biegunkom, przyczyniają się do korzystnych zmian w mikroflorze jelitowej oraz poprawiają przyswajanie składników pokarmowych. Dodane do karmy wpływają na jej lepszy smak i zapach, w związku z czym mogą doprowadzić do zwiększenia apetytu.
W składzie fitobiotyków znajdują się również flawonoidy, czyli substancje o właściwościach immunostymulujących, które polepszają odporność zwierząt hodowlanych i chronią je przed infekcjami. W rezultacie przyczyniają się do ich szybszego wzrostu i utrzymania ich lepszego stanu zdrowia.
Dawkowanie fitobiotyków
To, czy dodatki do paszy będą wykazywać korzystne działanie, zależne jest od właściwego wyboru preparatów oraz ich sposobu dawkowania. W przypadku drobiu należy podawać 2% fitobiotyków do wody 2-3 razy w tygodniu. Krowy powinny mieć dostarczane 75-100 ml na dzień, z kolei cielęta 30-100ml.
Jeżeli chodzi o trzodę chlewną, prosiętom trzeba podawać 2 ml do pyska, warchlakom w cyklu zamkniętym 5l na tonę paszy, w otwartym przez pierwsze 2 dni 7 l na tonę paszy. Tuczniki muszą mieć dostarczane 5 l dodatków paszowych dla trzody na tonę karmy, natomiast lochy 10 l na tonę paszy od pierwszego mieszania, a później po 7 l.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana