Drewniane czy plastikowe jakie sztućce jednorazowe wybrać prowadząc food truck
Jeszcze nie tak dawno w sferze opakowań jednorazowych królował plastik. Nic w tym dziwnego, bo były to przedmioty tanie, lekkie i funkcjonalne. Wydawało się, że takie rozwiązanie nie miało wad. Jednak w dobie wzrastającej świadomości ekologicznej alternatywą dla tworzyw sztucznych jest drewno. Jaki materiał na jednorazowe sztućce najlepiej wybrać, jeżeli prowadzi się mały punkt gastronomiczny?
Jakie problemy generuje używanie jednorazowych plastikowych sztućców?
Trzeba uczciwie przyznać, że plastikowe sztućce mają negatywny wpływ na środowisko. Szkodzą zdrowiu ludzi i zwierząt oraz prowadzą do ogromnego zanieczyszczenia planety. Dawniej nie zwracano uwagi na ten fakt, ale wraz ze wzrostem troski o środowisko, szukano alternatywy dla naczyń i sztućców z plastiku.
Dlatego coraz częściej osoby prowadzące małą gastronomię w postaci barów, czy food trucków, stawiają na ekologiczne wyposażenie w postaci drewnianych sztućców i naczyń. Aktualnie nie ma najmniejszych problemów z zakupem takiego asortymentu. W miejscach takich, jak hurtownia EMA-POL, są dostępne opakowania gastronomiczne wyprodukowane z drewna. Inne ekologiczne materiały to papier, bambus i metal, który jest produktem wielorazowym.
Nie istnieje jeszcze przepis prawa, który by stanowczo nakazywał przestrzegania zasad ekologii w drobnych punktach gastronomicznych. Coraz więcej właścicieli takich firm jednak stawia na rozwiązania, które są przyjazne dla planety i żyjących na niej ludzi.
Jakie są zalety drewnianych sztućców?
Drewniane sztućce oprócz tego, że są ekologiczne, to prezentują się o wiele lepiej niż ich plastikowe odpowiedniki. Posługiwanie się nimi jest o wiele przyjemniejsze niż używanie plastiku. Ponadto jest to o wiele trwalszy asortyment.
Sztućce drewniane może są większym obciążeniem finansowym dla właścicieli food trucków, jednak istotne jest, że jest to wkład w ochronę środowiska przez ogromnymi zanieczyszczeniami. Drewniane naczynia i sztućce łatwo ulegają biodegradacji, dzięki czemu można je przetwarzać i wykorzystywać na przykład jako paliwo. Dla właścicieli punktów gastronomicznych istotne znaczenie ma trwałość takich produktów. Plastikowe noże czy widelce często się łamią, co grozi połknięciem fragmentu tego materiału. Ukrojenie kawałka mięsa plastikowym nożem, jest bardzo trudne a czasem nawet niemożliwe. Drewno, nawet jeżeli się ukruszy, co jest bardzo rzadkim zjawiskiem, może być częściowo zneutralizowane przez soki żołądkowe.
Wszystkie zalety sztućców drewnianych przemawiają za tym, by używać ich w punktach małej gastronomii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana