Jak naprawić nieszczelny wąż pożarniczy?
Bez węża pożarniczego nie da się przeprowadzić skutecznej akcji gaszenia ognia. Jest on skonstruowany w taki sposób, żeby jak najszybciej dostarczyć wodę lub inne środki gaśnicze w miejsce pożaru. Ponieważ bywa używany w różnych warunkach, niekiedy zdarza się, że w jakimś miejscu pęknie i straci pierwotną szczelność. Oczywiście nieszczelny wąż pożarniczy nie nadaje się już do użytku, ale czy można go jakoś naprawić? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Rodzaje i budowa węży pożarniczych
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje węży strażackich:
- tłoczne – tłoczą wodę od motopompy do prądownicy, nie są sztywne, mogą mieć długość 15-20 m i średnicę: 25, 52, 75 lub 110 mm (czyli odpowiednio W25, W52, W75, W110);
- ssawne – zasysają wodę ze zbiorników wodnych, mają sztywną konstrukcję – są oplatane drutem, żeby podczas zasysania środka gaśniczego się nie spłaszczały. Standardowo mają długość 1,6m i 2,4 m, a średnicę: 75, 110 lub 150 mm.
Oba rodzaje węży pożarniczych o najróżniejszych parametrach sprzedaje firma Bogdan Gil z Bielska-Białej.
Węże tłoczne zbudowane są z dwóch warstw – zewnętrznej, wykonanej z PCV, żywicy termoutwardzalnej albo gumy i wewnętrznej, wytworzonej z naturalnych lub sztucznych włókien. Ta wewnętrzna koszulka minimalizuje opór podczas tłoczenia. Węże ssawne natomiast zbudowane są z dwóch warstw gumy, między którymi umieszcza się stalową spiralę.
Samodzielna naprawa węży pożarniczych
Czytając fora internetowe, można natrafić na wypowiedzi osób, które samodzielnie naprawiały węże strażackie. Większość z nich podkreśla, że jeśli wąż jest pęknięty gdzieś łączniku, można go po prostu skrócić, ale jeśli pęknięcie jest w środkowej części, to węża nie da się już uratować. Niektórzy jednak proponują w takiej sytuacji wycięcie pękniętego odcinka ze środka i nałożenie łączników.
Tego rodzaju samodzielna naprawa nieszczelnego węża pożarniczego w niektórych może zdać egzamin. Zazwyczaj jako rozwiązanie tymczasowe. Jednak nie można tu mówić o pełnowartościowej reperacji, która skutkuje niezmienioną długością węża i przywróceniem mu pierwotnych właściwości. Tego rodzaju napraw nie da się przeprowadzić bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu. Nie oznacza to jednak, że nie jest ona możliwa. Są firmy, które świadczą tego rodzaju usługi – na przykład wspomniana już firma Bogdan Gil. Prowadzona przez nie naprawa nie wymaga skracania węża. Usunięcie nieszczelności odbywa się bez zmiany jego pierwotnych parametrów. Z całą pewnością jest to bardzo korzystne rozwiązanie, a przy tym bezpieczne rozwiązanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana