Jak wygląda kupno mieszkania przez biuro nieruchomości?
Kupno mieszkania przez biuro nieruchomości jest znacznie prostszym sposobem niż samodzielne poszukiwania wymarzonego lokum. Przede wszystkim przyszłych właścicieli omija przeglądanie ogłoszeń. Nie muszą także znać się na kwestiach prawnych – we wszystkim pomogą kompetentni pracownicy biura nieruchomości? Jak wygląda proces kupowania mieszkania przy pomocy biura nieruchomości?
Czym zajmuje się profesjonalne biuro nieruchomości?
Biuro nieruchomości zajmuje się zbieraniem i prezentacją różnych ofert sprzedaży mieszkań. Jego pracownicy przygotowują formalności związane z kupnem lokum (w tym wizytę u notariusza), weryfikują dokumentów sprzedających i kupujących. Przykładem dobrej firmy jest biuro nieruchomości BORATYŃSKI Nieruchomości.
Na czym zarabia biuro nieruchomości?
Biuro nieruchomości za dopięcie transakcji pobiera prowizję (wysokość wynagrodzenia pośredników jest uzależniona od wartości kupionego mieszkania). Prowizja nie jest stała. Najpopularniejsza jej wartość to przedział 0,2-3% wartości nieruchomości (plus VAT od prowizji). Choć biura nieruchomości najczęściej obarczają prowizją osoby kupujące, zdarzają się też tacy pośrednicy, którzy skierowują te obowiązek na sprzedawcę (taka prowizja jest wliczona jednak w cenę mieszkania).
Warto dodać, że biura nieruchomości bardzo rzadko pobierają opłaty za oglądanie mieszkań na sprzedaż. Otrzymują wynagrodzenie tylko wtedy, kiedy dojdzie do zakupu nieruchomości.
Jak kupić mieszkanie przez biuro nieruchomości? Krok po kroku
Przyszli właściciele muszą wpierw muszą zlecić pośrednikowi znalezienie mieszkania. Gdy wyszczególnią swoje oczekiwania na temat przyszłego lokum, podpisują umowę. W miarę czasu otrzymują od biura nieruchomości oferty (wraz z opisem, zdjęciami, filmami) potencjalnych mieszkań, które powinny ich zainteresować. Gdy natrafią na lokum, które im się spodoba, umawiają się z pośrednikiem na jego oglądanie i – ewentualnie – zakup.
Po podjęciu decyzji następują formalności. Pośrednik w imieniu wszystkich właścicieli negocjuje cenę zakupu nieruchomości, a także sprawdza wszystkie kwestie prawne z nią związane. Musi także umówić wizytę u notariusza, aby podpisać umowę przedwstępną lub docelową. Gdy kupujący podpiszą dokumenty i otrzymają klucze od mieszkania, wypłacają pośrednikowi prowizję. Mieszkanie jest ich.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana