Jakie akcesoria są wykorzystywane przy przewozach niskopodwoziowych?
Transport kołowy wykonywany przy pomocy samochodów ciężarowych stanowi zdecydowaną większość przewozów, zarówno jeżeli chodzi o tonaż, jak i udział ilościowy liczony długością tras, jakie pokonują wożone towary. W przypadku części ładunków jest to często jedyna opcja z uwagi na masę lub rozmiary konkretnych przedmiotów. Nierzadko dotyczy to wszelkiego rodzaju pojazdów np. maszyn budowlanych czy rolniczych, ale także innych maszyn czy konstrukcji.
Jaka jest specyfika przewozów niskopodwoziowych?
Istnieje wiele ładunków, których przemieszczanie jest utrudnione ze względu na ich wielkość, znaczną wagę czy problematyczny załadunek. W grupie tej znajdują się m.in. urządzenia wykorzystywane w budownictwie, maszyny przemysłowe lub części instalacji np. kominów, zbiorników, mostów lub wiaduktów. W przypadku, gdy wymiary przekraczają dopuszczalne normy – będzie tak, jeżeli szerokość wynosi więcej niż 2,5 m, wysokość 4 m, a masa 42 t, a także wówczas, gdy ładunek wykracza poza powierzchnię ładunkową o 2 m albo powyżej 1/3 jej wielkości, nie obejdzie się bez specjalistycznego transportu ponadgabarytowego. We Wrocławiu usługi związane z przewozami tego rodzaju wykonuje BTC Polska. W zależności od parametrów ładunku i jego typu konieczne będzie dobranie właściwej naczepy, która bezpiecznie pomieści dany przedmiot, a także zagwarantuje mu podczas jazdy niezbędną stabilność. Rozwiązaniem używanym szczególnie często są różne rodzaje naczep niskopodwoziowych np. typu Tieffbet lub Semi. Naczepy Tieffbet mają bardzo obniżoną powierzchnię platformy ładunkowej, a część sprzęgana z ciągnikiem siodłowym tzw. balkon oraz część tylna znajdująca się nad osiami naczepy są w stosunku do niej wyniesione. Naczepy Semi mają balkon, lecz ich powierzchnia jest całkowicie płaska, co ułatwia wprowadzanie ładunku przy wykorzystaniu najazdów.
Unieruchamianie ładunku przy przewozach niskopodwoziowych
Najważniejszą kwestią zawiązaną z bezpieczeństwem transportu ponadnormatywnego oferowanego m.in. przez BTC Polska jest właściwe unieruchomienie ładunku. W tym celu jest on dociskany do powierzchni ładunkowej z wykorzystaniem pasów transportowych lub łańcuchów. Są one zaczepiane o stabilne elementy wiezionych maszyn oraz mocowane do specjalnych uchwytów znajdujących się na naczepie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana