Jakie funkcje pełnią uprawy międzyplonów?
Międzyplon stanowią rośliny uprawiane pomiędzy dwoma plonami głównymi. W większości przypadków są to wiechliny (trawy) oraz motylkowate (bobowate). Jednakże, w niektórych mieszankach roślin międzyplonowych wykorzystywane są też inne rodzaje i rodziny np. krzyżowe (kapustowate). W zależności od miejsca w płodozmianie i czasu zasiewu – wyróżnia się: międzyplon ozimy (wysiew jesienią), międzyplon ścierniskowy (wysiew w drugiej połowie lata) i wsiewki poplonowe (wysiew z plonem głównym lub w trakcie jego wegetacji).
Jakie korzyści wiążą się z uprawą międzyplonów?
Warto wiedzieć, że gleba bez okrywy roślinnej ulega wyjałowieniu. Jest to związane z faktem, że bezpośrednie działanie wiatru na ziemie prowadzi do jej przesuszenia. Natomiast promienie słoneczne zabijają mikroorganizmy glebowe. Tym zjawiskom można zapobiec, dzięki uprawie roślin międzyplonowych.
Kolejną korzyścią jest wzbogacenie stanowiska w mineralne formy azotu, a także związanie tego składnia w glebie. Przyczyniają się do tego rośliny bobowate, które często stanowią element mieszanek międzyplonów. Co więcej, ten rodzaj upraw przyczynia się do poprawy stanu kultury gleby, zapobiega stratom azotu i innych składników pokarmowych, a także ogranicza zachwaszczenie. Międzyplon odgrywa również ważną rolę w przywracaniu równowagi biologicznej gleby po nawożeniu mineralnym i stosowaniu pestycydów.
Trzeba podkreślić, że niektóre międzyplony, zawierające odpowiednie gatunki roślin krzyżowych hamują kiełkowanie nasion i wzrost wielu rodzajów chwastów, a także ograniczają populację szkodliwych nicieni w glebie (wykorzystanie np. rzodkwi oleistej).
Oczywiście, uprawa międzyplonów pozwala również na uzyskanie wysokiej jakości materiału roślinnego, który może zostać wykorzystany w formie paszy objętościowej. W tym przypadku świetnie sprawdzają się bobowate w roli wysokobiałkowej zielonki oraz kiszonki z łatwo fermentujących traw (np. życicy westerwoldzkiej).
Produkcją i dystrybucją mieszanek roślin międzyplonowych, zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak DSV Polska z siedzibą w Wągrowcu.
Międzyplony a obowiązek posiadania obszarów proekologicznych (EFA)
Międzyplony w formie ozimej lub ścierniskowej są jednym ze sposobów na wywiązanie się z obowiązku posiadania obszarów proekologicznych (EFA) przez rolników posiadających więcej niż 15 ha gruntów ornych, którzy nie mają naturalnych powierzchni obszarów proekologicznych. Warto jednak podkreślić, że 1 ha międzyplonów odpowiada 0,3 ha obszaru proekologicznego. Co więcej, międzyplony muszą spełniać odpowiednie wytyczne (zakres gatunków, terminy wysiewu, utrzymanie).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana