Pieczony indyk pysznym daniem na specjalną okazję
Jeśli pieczony indyk to właśnie na Święto Dziękczynienia, zwłaszcza na zachodnim kontynencie. Przy tej okazji mnóstwo Amerykanów spożywa właśnie tę potrawę. Dla Polaków indyk również jest bardzo ważnym elementem domowych spotkań, imprez czy festynów. Jego mięso jest delikatne, niskokaloryczne i pozbawione dużych porcji tłuszczu. Dlaczego jeszcze warto go przyrządzić na szczególną okazję? Przeczytaj dalej i rozeznaj się w temacie!
Dlaczego pieczony indyk to świetna propozycja na ważny dzień?
Polacy kochają drób – to nie ulega wątpliwości. Chociaż na stołach zwykle gości kura, to jednak indyk stale zyskuje sobie sporą liczbę amatorów. Zauważają to właściciele Czachorowskiej Masarni w Brudzeniu Dużym, którzy specjalizują się w przyrządzaniu i dystrybucji pieczonych mięs, w tym indyków. Potrawy z indyka są mniej kaloryczne i jednocześnie zawierają nieco więcej białka niż tradycyjny kurczak. Poza tym mięso indycze jest odpowiednie dla osób dbających o smukłą sylwetkę – zawiera minimalne ilości tłuszczu i dostarcza organizmowi niezbędnego białka oraz wartości odżywczych np. potasu, fosforu, żelaza i cynku.
Jak przygotować pieczonego indyka?
Pieczony indyk w całości może być przyrządzany w wielu wariantach. Najważniejsze jest przestrzeganie kilku istotnych zasad jego marynowania, pieczenia i podawania. Po pierwsze pieczony indyk w całości waży zwykle ponad 4 kilogramy. Oznacza to, że należy go piec kilka godzin. Przyjmuje się, że na każdy kilogram przypada jedna godzina pieczenia w ok. 180°. Po drugie mięso indycze jest chude, dlatego dla uzyskania soczystej potrawy należy przygotować nieco cytryny, masła lub bulion (np. z podrobów indyczych). Podczas pieczenia indyka należy co 30 minut polewać go bulionem lub sokiem z cytryny wymieszanym ze stopionym masłem, który znajdzie się w brytfance, na której będzie też indyk.
Dla miłośników chrupiącej skórki mamy pewną podpowiedź – włóżcie indyka na 30 minut do piekarnika ustawionego na 220°. Dopiero po upływie tego czasu zmniejszcie temperaturę do 180° aż do końca pieczenia. Po jego zakończeniu indyk musi pozostać wewnątrz jeszcze przez 15 minut. Dopiero potem można go kroić i podawać.
Przygotuj indyka nie tylko od święta!
Mięso indycze jest bardzo zdrowe i świetnie smakuje. Można go przyrządzić na mnóstwo sposobów – od samych udek i skrzydełek, przez piersi i całą tuszkę. To idealna propozycja na uroczysty obiad lub kolację dla całej rodziny, świetny pomysł na ważne zebranie czy plenerowe spotkanie integracyjne. Jeśli pieczenie indyka jest dla Ciebie zbyt czasochłonne, możesz skorzystać z możliwości zamówienia go prosto do domu lub na imprezę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana