Serwis maszyn rolniczych. Konserwacje i naprawy
Maszyny rolnicze przeznaczone są do ciężkiej pracy. Muszą zatem być wytrzymałe i w pełni sprawne, aby dobrze spełniać swoje zadanie. Każdy właściciel maszyn rolniczych powinien pamiętać o ich serwisowaniu. Urządzenia warto poddawać konserwacji, aby służyły przez długi czas. Co wchodzi w zakres usług serwisowych? Jak dbać o urządzenia, aby uniknąć awarii? O tym w poniższym artykule.
Dlaczego warto serwisować maszyny rolnicze?
Maszyny rolnicze przeznaczone są do pracy w trudnych warunkach. Niekorzystnie mogą wpływać na nie między innymi zjawiska pogodowe, wilgoć czy duże obciążenia. Wszystko to wpływa na zwiększenie ryzyka awarii, które często wiążą się z wymianą części lub całych podzespołów. Aby uniknąć kosztów związanych z naprawą maszyn rolniczych, należy je regularnie serwisować. Co wchodzi w zakres takich usług?
Serwis maszyn rolniczych należy zlecać profesjonalistom, którzy wykonują:
podstawową oraz zaawansowaną diagnostykę komputerową,
wymianę zepsutych części,
naprawę zepsutych części i podzespołów.
Awarie maszyn rolniczych wstrzymują pracę w gospodarstwie. Jest to szczególnie uciążliwe podczas żniw, kiedy ciągnik czy kombajn intensywnie pracują od rana do późnego wieczora. Przestój w ich pracy może prowadzić do strat, a wymiana części lub podzespołów sporo kosztuje. Warto zatem wcześniej sprawdzić stan maszyny, aby żadna usterka nie zaskoczyła użytkownika w trakcie pracy.
Posezonowa konserwacja maszyn rolniczych – o czym pamiętać?
Maszyny rolnicze często po sezonie są odstawiane do garażu. Również i w tym miejscu mogą działać na nie niekorzystne warunki, takie jak wilgoć czy mróz. Warto zadbać zatem o właściwą konserwację poszczególnych części, aby uchronić je przed korozją. Dzięki właściwemu zabezpieczeniu maszyny będą w pełni sprawne w kolejnym okresie eksploatacyjnym.
Jak informują pracownicy firmy KUNERT Poladowo, maszyny rolnicze po skończonej pracy należy przede wszystkim porządnie wyczyścić. Oznacza to, że trzeba pozbyć się kurzu i błota ze wszystkich zabrudzonych części. Konieczne jest także zastosowanie odpowiednich środków do konserwacji. Czynności te powinno się wykonywać nie tylko po zakończeniu prac przez maszynę, ale także przed jej eksploatacją. Najlepiej jest robić to od razu po lub tuż przed pracą, ponieważ zwlekanie z konserwacją może doprowadzić do większych zanieczyszczeń. To z kolei wiąże się z nakładem większych środków finansowych. Czyszczenia i zabezpieczania części na pewno nie należy odkładać do kolejnego sezonu. Postępującą korozją może doprowadzić do poważnych awarii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana