W jakim celu określa się rezystencję dławików?
Dławiki to elementy o różnorodnym zastosowaniu. Występują zazwyczaj w formie cewki lub zwojnicy. Służą między innymi do wyrównywania prądu. Ich działanie opiera się przede wszystkim na indukcyjności. Dławiki wytwarzają za tym pole magnetyczne wokół przewodnika z prądem. Elementy te mają zdolność do samoindukcji. Wytwarzają siłę elektromagnetyczną w obwodzie w przeciwnym kierunku.
Co to jest rezystancja dławików?
Rezystencja to wielkość oporu dławików na przepływ prądu w obwodzie elektrycznym. Elementy te mają bardzo mały opór do prądu stałego, dużo większy zaś do zmiennego. Między innymi właśnie po to określa się rezystancję dławików. Na jej podstawie można dobrać odpowiednie elementy, które zostaną połączone w sposób szeregowy z zasilanym urządzeniem.
Indukcyjność dławików wyraża się w henrach (H). Obecnie w sprzedaży dostępne są cewki o indukcyjności mierzonej w nanohenrach, mikrohenrach i milihenrach.
Aby określić rezystancję dławików, należy użyć specjalnego urządzenia – multimetru. Umożliwia ono pomiar różnych wielkości fizycznych. Zadaniem każdego dławika jest zapobieganie zmianom natężenia prądu w nieodpowiednim momencie. To element pasywny i niewielki, który cechuje prosta budowa. Działanie niektórych układów bez jego zastosowania byłoby jednak trudne lub niemożliwe.
Co jeszcze warto wiedzieć o rezystancji?
Jak już wspomniano, dławiki łączy się z zasilanym urządzeniem w sposób szeregowy. Zasada ta wynika z małego oporu elementu na prąd stały i dużego na zmienny. Aby dokonać pomiaru w sposób właściwy, należy postępować według następujących kroków:
mierząc rezystancję dławików multimetrem, należy ustawić urządzenie przeznaczone do pomiaru różnych wielkości fizycznych, na pomiar rezystancji i wybrać zakres najmniejszy z możliwych,
kolejną czynnością jest połączenie ze sobą końcówek i zapisanie wyniku,
później należy zmierzyć rezystancję samego dławika, bez podłączonego urządzenia zespolonego,
różnica pomiędzy otrzymanymi wynikami to właściwa rezystancja dławika.
Jak informują pracownicy firmy Inducto, doświadczenie to ma oczywiście swój cel. Rezystancję mierzy się za pomocą multimetru, ponieważ jej pomiar w przewodach mógłby być zawyżony. Powyższe doświadczenie wykonuje się po to, aby poznać dokładną rezystancję dławika. Przewody łączące multimetr i cewkę mają swoją rezystancję. Poza tym jest ona niewielka i widać ją tylko na najmniejszym zakresie pomiarowym multimetru. Właśnie dlatego dokonuje się drugiego pomiaru, który dotyczy samego dławika. Działanie to w niektórych przypadkach jest wręcz niezbędne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana