Jak dobrać stopień ochrony oczu do aktywności?
O wzrok należy dbać w szczególny sposób w różnych sytuacjach – czy to podczas wykonywania określonych prac, czy też w trakcie realizacji innych czynności. Zabezpieczeniu oczu przed szkodliwymi czynnikami służą odpowiednio dobrane okulary, wyróżniające się wytrzymałością mechaniczną oraz zdolnością do skutecznego neutralizowania wpływu promieniowania UV na oczy. Już dziś sprawdź, w jaki sposób dobiera się stopień ochrony oczu do aktywności.
Znakowania opraw i szybek ochronnych
Okulary ochronne – podobnie jak inne modele – składają się z opraw oraz szybek. Oba te elementy wyróżniają się odmiennymi znakowaniami określającymi konkretny stopień ochrony oczu przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W przypadku opraw okularów oferowanych przez takie firmy, jak Usługowy Zakład Optyki Okularowej Maciej Kucharski, poszczególne obszary zastosowań określa się cyframi:
3 – ochrona przed kroplami lub rozbryzgami cieczy;
4 – ochrona przed grubymi cząstkami pyłu;
5 – ochrona przed drobnymi cząsteczkami pyłu i gazami;
8 – ochrona przed łukiem występującym na skutek zwarcia elektrycznego;
9 – ochrona przed stopionym metalem.
Do szybek ochronnych stosuje się natomiast takie oznaczenia, jak:
2 i 3 – filtry chroniące przed nadfioletem;
4 – filtry zabezpieczające przed podczerwienią;
5 i 6 – filtry przeciwsłoneczne odpowiednio bez i z wymaganiami dla podczerwieni.
Biorąc pod uwagę wytrzymałość mechaniczną opraw i szybek okularów, podwyższoną i wysoką odporność na uszkodzenia określa się literkami S i A, natomiast o średnim i niskim poziomie tego parametru świadczą litery B i F.
Okulary a różne codzienne czynności
Dobór odpowiednich okularów uzależniony jest w głównej mierze od ich prawidłowego dopasowania do rodzaju wady wzroku oraz stopnia jej nasilenia. Przy zakupie poszczególnych modeli warto jednak zwrócić uwagę również na typ aktywności, przy której będą one użytkowane. I tak na przykład w przypadku kierowców, trzeba pomyśleć o nabyciu artykułów idealnie nadających się do jazdy w dzień i w nocy. Pierwsze z nich muszą być nieco przyciemnione. Co więcej, powinny być one wyposażone w odpowiedni filtr przeciwsłoneczny. Przy jeździe po zmroku najlepiej sprawdzają się zaś produkty o żółtych szybkach.
Okulary ochronne do pracy przed komputerem zazwyczaj muszą mieć szybki pokryte powłoką antyrefleksyjną. Ważne jest też, aby odbijały one szkodliwe promieniowanie niebiesko-fioletowe emitowane przez ekran monitora. Natomiast wybierając okulary dla sportowców, należy postawić na modele o specjalnie wzmocnionych szkłach i oprawach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana